MADRID, BRATISLAVA. Máme pre vás jednu zlú a jednu dobrú správu. Aj takto mohli po regionálnych voľbách v španielskych regiónoch Galícia a Baskicko oznámiť premiérovi Josému Zapaterovi ich výsledky.
Kým v Galícii prišli socialisti po štyroch rokoch o moc, v Baskicku môžu prvýkrát od pádu Frankovej diktatúry vytvoriť miestnu vládu.
Separatisti sú sklamaní
Nacionalistická Baskická národná strana (PNV) po 29 rokoch vlády prvý raz nedosiahla nadpolovičnú väčšinu v miestnom parlamente.
Zo 75 kresiel získala len 30 a cez potrebnú hranicu jej nepomohli prehupnúť sa ani zisky menších spojeneckých strán.
„Vyhrali sme voľby, je správne oslavovať," povedal podľa BBC šéf nacionalistov a baskický premiér Juan José Ibarretxe. Za víťaza sa však v skutočnosti považuje líder baskických socialistov Patxi Lopez, ktorého strana získala 24 mandátov.
„Neodmietam možnosť kandidovať a získať potrebnú podporu, aby som bol predsedom regionálnej vlády," citovala Lopeza agentúra AFP. Ak by socialisti vytvorili koalíciu s pravicovou Ľudovou stranou (PP) a stranou Jednota, Progres a Demokracia (UPD), obsadili by 38 kresiel.
Kým na celonárodnej úrovni robia pravičiari Mariana Rajoya socialistom opozíciu, v Baskicku by ich snaha odstaviť nacionalistov mohla spojiť.
ETA voľby nerešpektuje
Pre Baskicko, známe bombovými útokmi teroristov zo skupiny ETA by vláda socialistov znamenala historickú zmenu. Po dekádach separatistických snáh by miestna vláda razila promadridský kurz.
ETA vyhlásila voľby za „nedemokratické", keďže Najvyšší súd zakázal kandidovať stranám priamo spojeným s týmto hnutím, ktoré počas 40 rokov svojej násilnej kampane zabilo 825 ľudí.