MOSKVA, PRAHA. Vládna strana Jednotné Rusko zvíťazila podľa očakávania v miestnych voľbách, ktoré sa cez víkend uskutočnili v deviatich oblastiach Ruska. Hneď na druhom mieste sú komunisti.
Opozícia tvrdí, že vo väčšine okruhov boli výsledky sfalšované a že v predvolebnej kampani vládna strana zneužívala svoje mocenské postavenie. Predseda rady Jednotné Rusko Boris Gryzlov však po hlasovaní vyhlásil, že výsledky volieb svedčia „o jednoznačnej podpore vlády, a to aj teraz, keď sa kríza dostala až do Ruska".
Ľudia nedôverujú štátu
Politológovia majú celkom opačný názor. Nezáujem občanov o voľby je podľa nich dôsledkom toho, že sa znižuje dôvera k súčasnej moci i jej najvyšším predstaviteľom, premié-rovi Vladimírovi Putinovi a prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi.
„Ľudia každý deň strácajú vieru voči mocenským orgánom a nejdú hlasovať, pretože tým protestujú proti súčasnému vedeniu," tvrdí politológ Dmitrij Gusev. Vo viacerých okrskoch sa hlasovanie musí opakovať, pretože nikto z kandidátov nezískal potrebný počet hlasov.
Nielen komunálne voľby, ale i posledné sociologické výskumy nezávislého centra Levada potvrdzujú, že sa od posledných prezidentských volieb v Rusku prudko zvýšil počet občanov, ktorí veria vo všemohúcnosť premiéra Putina, ale zároveň i tých, ktorí ho neobľubujú.
Ruské médiá hodnotia rok, ktorý ubehol od víťazstva Medvedeva v prezidentských voľbách, ako rozporuplný. Príliš veľkej chvály sa prezident nedočkal. Operácia „Následník" sa podľa Nezavisimoj gazety nevydarila.
Iba bábka
Realita ukázala, že Medvedeva Rusi aj po roku „usilovného vládnutia" považujú za nastrčenú bábku, za ktorú ťahá Putin. Len 12 percent ľudí v Rusku si myslí, že Medvedev niečo reálne riadi. Prezident okrem predĺženia prezidentského obdobia a vojny s Gruzínskom nepresadil ani jedno významné rozhodnutie.
Novinári však nechvália nijako zvlášť ani Putina, ktorý sa síce zubami-nechtami drží svojho autoritárstva, ale s dôsledkami ekonomickej krízy sa vyrovnať nevie - štát na pokyn Putina vypláca milióny dolárov na pomoc oligarchom a necháva nezamestnaných prežívať za 110 eur podpory mesačne.
Asi 6 miliónov ľudí je bez práce, čo je asi 8 percent obyvateľstva v produktívnom veku, inflácia sa zvýšila na vyše 13 percent, rast výroby sa zastavil a moskovským metrom jazdí pravidelne o 200-tisíc menej pasažierov.
Napriek tomu podľa politológa Andreja Piontkovského trvá „psychologická prevaha Putina". Lenže, ako uvádza centrum Levada, dnes dôveruje premiérovi „len" 48 percent občanov, čo je takmer o 20 percent menej než pred niekoľkými mesiacmi.