WASHINGTON. Americký minister spravodlivosti Eric Holder vylúčil dnes používanie tzv. simulovaného topenia (waterboarding) ako metódu vypočúvania osôb podozrivých z terorizmu. Označil ju za formu mučenia, ktorú vláda prezidenta Baracka Obamu nebude nikdy tolerovať.
Holderovo vyhlásenie potvrdilo, že nová americká vláda sa rozlúči s protiteroristickými metódami vlády exprezidenta Georgea W. Busha, ktoré odsúdili skupiny pre ľudské práva, zástancovia občianskych slobôd i spojenci USA v zahraničí.
Podľa Holdera, ktorý vedie prehodnocovanie postupu v prípade podozrivých z terorizmu, bol protiteroristický boj za posledné desaťročie príliš často vnímaný ako boj, v ktorom možno zvíťaziť len na úkor vzdania sa občianskych slobôd.
"Takéto myslenie je nielen mylné, ale obávam sa, že nám v spôsobilo viac škody než úžitku," vyhlásil Holder v prejave pred Židovskou radou pre verejné záležitosti. "Nemôžeme od iných krajín žiadať, aby pri nás stáli v úsilí o spravodlivosť, ak si nebudú myslieť, že sa o tento ideál usilujeme sami."
Simulované topenie patrilo k najkontroverznejším otázkam v boji Bushovej vlády proti terorizmu. CIA priznala, že predtým, než sa táto metóda prestala v roku 2003 používať, jej agenti ju použili pri výsluchu troch podozrivých z terorizmu. Predstavitelia predošlej vlády USA výslovne neodmietli ani jej použitie v budúcnosti.
Obama v januári nariadil vládnym inštitúciám, aby sa držali metód výsluchu povolených predpismi pozemných síl, ktoré zakazujú simulované topenie. Požiadal však tiež o prehodnotenie praktík používaných v boji proti terorizmu, čo podľa niektorých kritikov ponecháva otvorenú možnosť neskoršieho schválenia určitých foriem tvrdého vypočúvania.
Americká prokuratúra medzitým prezradila, že CIA zničila 92 videonahrávok výsluchov osôb podozrivých z terorizmu, čo je oveľa viac, než sa dosiaľ predpokladalo. Tento počet uviedol federálny prokurátor v liste adresovanom newyorskému súdu, prostredníctvom ktorého sa Americký zväz pre občianske slobody (ACLU) snaží o zverejnenie detailov o takýchto programoch vypočúvania.