MADRID. Vo voľbách teda neuspeli socialisti, ktorým predvolebné prieskumy predpovedali veľkú šancu na úspech. Volilo sa aj v Galícii, podľa prieskumov pre televíziu TVE tu socialisti a ich spojenci dosiahli veľmi podobný výsledok ako konzervatívni ľudovci.
Umiernená PNV by podľa prieskumov mala v 75-člennom baskickom parlamente získal 30 až 32 kresiel, socialisti od 26 do 28. Socialisti sa snažili vytvoriť vládu vedenú stranou, ktorá by žiadnym spôsobom nespochybňovala budúcnosť Baskicka v rámci Španielska. Súčasný predseda regionálnej vlády a predseda PNV Juan José Ibarretxe už dvakrát navrhol referendum o samourčení regiónu, čo však Madrid rázne odmieta.
Vo volebný deň sa hovorilo aj o baskickej separatistickej organizácii ETA, keď len niekoľko hodín pred začiatkom volieb polícia oznámila, že zadržala údajného člena ETA, ktorý plánoval uskutočniť bombový útok. Podozrivého polícia už nejaký čas sledovala a zatkla ho, keď "zaznamenala podozrivú činnosť, ktorá by mohla byť spojená s prípravou bezprostredného bombového útoku". Baskické ministerstvo vnútra pre dohľad nad nedeľňajšími voľbami vyčlenilo 5 tisíc príslušníkov polície, čo je viac ako polovica všetkých policajtov. Snaží sa tak zabrániť útoku ETA, ktorá už štyri desaťročia bojuje za samostatné Baskicko na území severného Španielska a juhozápadného Francúzska. Organizácia odvtedy v Španielsku pripravila o život 825 ľudí. Európska únia a Spojené štáty americké ju preto považujú za teroristickú organizáciu. Radikálne separatistické strany majú v Baskicku podporu približne desiatich percent obyvateľstva.