WASHINGTON. Spojené štáty americké sa rozhodli pôsobiť ako pozorovateľská krajina v Rade Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC), čomu sa vyhýbala bývalá vláda Georgea Busha. Podľa USA však v Ženeve sídliaca organizácia potrebuje "zásadnú zmenu" v protiizraelskom postoji.
"Tento mesiac sa zúčastníme na zasadaní Rady pre ľudské práva ako pozorovateľ a využijeme túto možnosť na posilnenie starých partnerstiev a na vytvorenie nových," informoval o tom hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Robert Wood. Podľa neho Washington dúfa, že priatelia a spojenci "zabezpečia upriamenie pozornosti rady na naliehavé výzvy našich čias týkajúce sa ľudských práv". Spojené štáty si však aj naďalej stoja z tým, že "smerovanie rady je znepokojujúce, že potrebuje zásadnú zmenu, aby robila viac pre ochranu ľudských práv vo svete, a že by mala zastaviť svoju opakovanú a nevyváženú kritiku Izraela," povedal. Wood vysvetlil, že rozhodnutie Washingtonu pracovať "ako pozorovateľ je znakom záväzku" vlády prezidenta Baracka Obamu voči pokroku v otázke ľudských práv.
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová v nedeľu prvýkrát od zvolenia do funkcie odcestovala na návštevu Blízkeho východu a do Európy. Od 1. do 7. marca navštívi Egypt, Izrael, palestínske územia, Belgicko, Švajčiarsko a Turecko. V Egypte sa Clintonová zúčastní na darcovskej konferencii v Šarm aš-Šajchu, ktorej cieľom je získanie financií pre vojnou zničené Pásmo Gazy. V Izraeli a v Palestíne sa stretne s predstaviteľmi tamojších administratív a pokúsi sa obnoviť mierové rokovania medzi oboma znepriatelenými stranami.