PEKING, BRATISLAVA. Kým osmička priniesla vlani Číne olympiádu a prvý výstup taikonautov do otvoreného kozmu, rok s deviatkou na konci bude pre komunistické vedenie krajiny menej šťastný.
Pripadajú naň totiž dve okrúhle výročia, ktoré by Peking najradšej vymazal zo svojej histórie. V marci si Tibeťania pripomenú 50. výročie odchodu dalajlámu do exilu a v júni zasa uplynie presne 20 rokov od masakru študentov na pekinskom Námestí nebeského pokoja.
Brutálny zásah proti prodemokratickým demonštrantom v piatok vláde pripomenula skupina zastupujúca rodičov a príbuzných obetí tohto masakru.
„Nebolo to nič iné ako kruté zverstvo,“ citovala agentúra Reuters z dokumentu, ktorý v piatok vydalo združenie Tienanmenské matky a pod ktorý sa podpísalo 127 ľudí, ktorí 4. júna 1989 prišli o svojich blízkych. Tí žiadajú od vlády, aby vydala oficiálny zoznam obetí, vyšetrila zásah, potrestala vinníkov a odškodnila rodiny pozostalých.
Aktivisti svoju akciu dobre načasovali. Budúci týždeň sa v Pekingu začína každoročné zasadanie čínskeho parlamentu a akékoľvek prejavy protestov vzbudzujú oveľa väčšiu pozornosť. V stredu sa len kilometer od námestia Tienanmen podpálili traja Ujguri z moslimskej provincie Sinťiang, ktorí prišli pred zasadnutím poslancov do metropoly podať svoje osobné sťažnosti.
Rovnakým spôsobom sa zrejme včera snažil upozorniť na situáciu Tibeťanov aj budhistický mních, ktorý sa podpálil počas modlitebného festivalu v provincii Sečuán.
Mních z kláštora Kirti sa podpálil s tibetskou vlajkou a portrétom dalajlámu v rukách. Podľa agentúry Reuters ho obklopili policajti a údajne padli aj tri výstrely. Z miesta incidentu ho odviezla dodávka. Kláštor Kirti bol vlani centrom demonštrácií za nezávislosť Tibetu, ktoré úrady potlačili.
Masaker na Tienanmen
Na jar 1989 na pekinskom námestí Tienanmen žiadali študenti demokratické reformy.
V noci z 3. na 4. júna proti nim zakročila armáda, podľa Amnesty International pri zásahu zomrelo 1300 civilistov.