KLAGENFURT. Býva na Bundestrasse 4 v obci Lambichl pri Klagenfurte a nenávidí novinárov. „Nič vám nepoviem, už tu bolo kopec takých ako vy a napísali o mne samé nezmysly,“ hovorí muž v stredných rokoch s náušničkou v uchu a snaží sa zatvoriť vchodové dvere svojho oranžového domu.
Za uplynulé štyri mesiace má podobných nepozvaných návštev plné zuby. Novinári, turisti, miestni zvedavci.
Všetci chcú spoznať majiteľa rodinného domu, kde sa 11. októbra minulého roka zabil najpopulárnejší korutánsky hajtman Jörg Haider.
Sviečky pre Haidera
Klagenfurťan, ktorý nechce povedať svoje meno, v tú noc spal. Spálňu má v odľahlejšej časti domu, ďalej od cesty. Nepočul, keď sa o pol druhej nad ránom čierny Volkswagen Phaeton niekoľkokrát prevrátil a zdemoloval časť plotu jeho rodinného domu.
Charizmatický populista, ktorý 30 rokov rozdeľoval rakúsku spoločnosť, na mieste zahynul. Namiesto predpísanej sedemdesiatky šiel 140 kilometrov za hodinu a mal v sebe 1,8 promile alkoholu.
Muž, ktorého dom preslávila tragická Haiderova smrť, prespal aj inú nočnú udalosť. Koncom januára, keď by sa bol Haider dožil 59. narodenín, mu niekto potajomky postavil pred jeho domom pamätník.
Z mramoru, v tvare listu. Napísané je na ňom jediné meno – Jörg a dátumy narodenia a úmrtia. „Netuším, kto to bol. Ráno som sa zobudil a bol tam pamätník,“ dodá muž a pribuchne dvere.
"Haidera nikto nenahradí, ani my. Ľudia ho nemusia vidieť na bilbordoch, stále ho majú v srdci."
Manfred Stromberger,
šéf klagenfurtského BZÖ
Viac ako štyri mesiace po tragickej autonehode stále horia na mieste nehody sviečky. „Nikto Ťa nemôže nahradiť,“ stojí na Haiderovej fotografii pod pamätníkom neznámeho obdivovateľa.
Korutánsko stále žiali za svojím idolom, ale nevie, či má ísť voliť stranu mŕtveho muža. Krátko po tragickej autonehode by sa pritom v Rakúsku nenašiel azda nikto, kto by bol zapochyboval, že Haider dokáže vyhrať marcové krajinské voľby aj posmrtne.
Prieskumy verejnej mienky sú prekvapujúco tesné a rozdiel medzi Haiderovým Zväzom pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) a druhými sociálnymi demokratmi (SPÖ) sa pohybuje v rámci štatistickej chyby.
Bilbordy bez tváre
Ako dopadnú, nevie ani Ralf Mosser, šéfredaktor denníka Kärntner Tageszeitung, s ktorým sme hovorili v deň Haiderovej smrti. Emócie v ten deň prevalcovali Korutánsko tak silno, že aj šéfredaktor denníka blízkeho sociálnym demokratom predpovedal marcový triumf Haiderovej strany.
„Dnes naozaj neviem, ako to dopadne. Ľudia vždy volili Haidera, nie jeho stranu. S mnohými som sa rozprával a nevedia ani, či pôjdu voliť. Kampaň BZÖ ich neoslovila,“ hovorí Mosser.
Sám je prekvapený, že Haider sa nestal hlavnou témou kampane. „Zrejme sa báli porovnania s idolom, ktorému sa nedokážu vyrovnať,“ dodáva Mosser.
V deň Haiderovej smrti bol Klagenfurt plný jeho bilbordov po minuloročných septembrových parlamentných voľbách.
Haider vtedy predviedol triumfálny návrat a dotiahol svoju stranu zo štyroch na takmer 11 percent. Dnes nenájdete v Klagenfurte jeho tvár nikde.
Dedičstva najkontroverznejšej postavy rakúskej politiky sa zľakli aj jeho vlastní politickí súkmeňovci. Strana, ktorej jedinou tvárou bol Jörg Haider, je teraz bez tváre.
Ako jediná zo strán, ktoré v nedeľu kandidujú, nemá na oranžových hlavných predvolebných bilbordoch portrét svojho hlavného kandidáta. Žiadna tvár, iba slogan. Haiderov slogan: Dávame pozor na tvoje Korutánsko.
„Haidera nikto nenahradí, ani my. Ľudia ho nemusia vidieť na bilbordoch, stále ho majú v srdci a chcú, aby jeho politika pokračovala,“ hovorí šéf klagenfurtského BZÖ Manfred Stromberger. Je presvedčený, že strana zvíťazí oveľa presvedčivejšie než naznačujú prieskumy verejnej mienky.
Kampaň mu robí rodina
Viac času Stromberger nemá, ponáhľa sa na predvolebné zhromaždenie v obci Feldkirchen a v dave ľudí si podáva ruku s každým, kto prichádza na Schillerplatz. Vo Feldkirchene vyhrali pred piatimi rokmi sociálni demokrati, pán Thomas je však presvedčený, že tentoraz zvíťazí BZÖ.
„Ľudia im dajú hlas len kvôli Haiderovi. Jeho manželka a sestra robia dobrú kampaň. Myslím, že v nedeľu zvíťazia, hoci už ich zakladateľ nežije“ dodáva pán Thomas a popíja vínko, ktoré na zhromaždení rozlieva starší pán s oranžovou zásterou.
Všetci tu dúfajú, že Korutánsko ostane oranžové.