BRUSEL. Európska komisia dnes oznámila, že na budúcotýždňovej darcovskej konferencii pre palestínske územia, ktorá sa bude konať v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch, prisľúbi pomoc na tento rok vo výške 436 miliónov eur.
Na konferencii na podporu palestínskej ekonomiky a rekonštrukciu pásma Gazy, ktorej budú spolupredsedať Egypt a Nórsko, sa zúčastnia okrem iných aj generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun, americká ministerka zahraničných vecí Hilary Clintonová, šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana, či český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg zastupujúci predsedníctvo v EÚ.
Financie od EK budú určené na humanitárnu pomoc, obnovu pásma Gazy zničeného pri izraelských útokoch na prelome rokov, podporu palestínskej samosprávy pri realizácii reforiem a rozvojového programu, ako aj na pomoc utečencom.
"Našou prioritou je reagovať adekvátne na katastrofálnu humanitárnu situáciu v Gaze. Poskytnutím dodatočnej pomoci potvrdzujeme našu štedrosť a záväzky voči Palestínčanom," uviedla komisárka pre vonkajšie vzťahy a susedskú politiku Benita Ferrerová-Waldnerová. Súčasne pripomenula nevyhnutnosť bezpodmienečného otvorenia všetkých hraničných priechodov do Gazy.
Solana navštívil Gazu prvýkrát od jej ovládnutia Hamásom
Hlavný predstaviteľ zahraničnej politiky EÚ Javier Solana v piatok navštívil Pásmo Gazy. Bola to jeho prvá návšteva od júna 2007, keď región ovládol islamský Hamás. "Chcel som si v Gaze pozrieť situáciu a na vlastné oči vidieť rozsah deštrukcie ako aj ukázať solidaritu s trpiacimi obyvateľmi po 22-dňovej izraelskej vojenskej ofenzíve, ktorá si vyžiadala životy viac ako 1300 Palestínčanov," povedal Solana na tlačovej konferencii.
Solana navštívil Gazu pred medzinárodnou konferenciou v Egypte, ktorá má pomôcť pri znovuvybudovaní Pásma Gazy. "Dúfam, že stretnutie v pondelok v Káhire bude úspešné a bude mať pre obyvateľov regiónu priaznivé dôsledky."
Na podobnej návšteve Gazy bol v piatok aj nórsky minister zahraničia Jonas Gahr Stoere. Solana ani Stoere nemali v pláne stretnúť sa s predstaviteľmi hnutia Hamás, ktoré EÚ aj USA považujú za teroristickú organizáciu. "S Hamásom sme nerokovali na politickej úrovni od júna 2007," povedal hovorca nórskeho ministerstva zahraničia Haakon Svane.
Islamské hnutie Hamás násilne prevzalo moc v Pásme Gazy v roku 2007 a vyhnalo sily lojálne umiernenému palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi.