BERLÍN.
Prominentná židovská organizácia biskupa obvinila, že pokračuje v jeho kontroverzných názoroch. V tomto "celkom nepodarenom" vyhlásení biskup Richard Williamson "bohužiaľ nevzal nič späť", uviedol pre denník Handelsblatt viceprezident Centrálnej rady židov v Nemecku Dieter Graumann. Ospravedlnenie, ktoré zverejnili vo štvrtok, "vedie k záveru, že stále verí v popieranie holokaustu," dodal.
Viceprezident Centrálnej rady nemeckých katolíkov Hans Joachim Meyer takisto odmietol Williamsonovu "mea culpa". Pre denník Tagespiegel dnes uviedol, že "to nebola cesta satisfakcie." V liste Vatikánu sa Willliamson ospravedlnil všetkým, ktorých pohoršil, a za spôsobené problémy. Výslovne však neuviedol, že jeho názory boli mylné, alebo že ich už nezastáva.
"Vidiac tieto dôsledky môžem pravdivo povedať, že ľutujem, že som takéto vyjadrenia vyslovil," uviedol Williamson vo vyhlásení zverejnenom po jeho stredajšom návrate do Británie. Kontroverzný biskup žil niekoľko rokov v Argentíne, ktorá ho minulý týždeň vyhostila.
Pápež Benedikt XVI. v januári v snahe ukončiť rozkol s tradicionalistami zrušil exkomunikáciu Williamsona a ďalších troch biskupov Spoločnosti sv. Pia X., ktorých vylúčili z cirkvi pred 20 rokmi pre vysvätenie neschválené Vatikánom. Pozornosť sa zamerala na Williamsonove vyjadrenia, od ktorých sa jeho spoločnosť dištancovala a ktoré Benedikt XVI. odsúdil.
Kontroverzný historik ponúkol biskupovi Williamsonovi strechu nad hlavou
Kontroverzný britský historik David Irving, ktorého v Rakúsku odsúdili za popieranie holokaustu, ponúkol strechu nad hlavou z Argentíny vyhostenému tradicionalistickému biskupovi Richardovi Williamsonovi po jeho návrate na Britské ostrovy.
Historik o tom osobne informoval nemeckú agentúru DPA.
Podľa vlastných slov ponúkol biskupovi, že mu zabezpečí ubytovanie, čo však cirkevný hodnostár nevyužil a býva v zariadení Spoločnosti sv. Pia X. v londýnskom Wimbledone.
Obaja si údajne predtým, ako Williamson musel opustiť Argentínu, vymenili e-maily, z ktorých vraj vyplýva Williamsonov zámer požiadať o pomoc nemeckého advokáta Maximiliana Kraha.
David Irving, ktorý momentálne žije vo Windsore, sa s Richardom Williamsonom zoznámil vlani v októbri na záhradnom večierku.
Popieranie holokaustu nepovažuje platná britská legislatíva na rozdiel od Nemecka za trestný čin. Zatiaľ čo nemecká prokuratúra vyšetruje Williamsonove vyjadrenia na túto tému, ktoré zaznamenala švédska televízia na území Nemecka neďaleko Regensburgu, nehrozí na v Británii kontroverzne vnímanému biskupovi trestné stíhanie.