PRAHA, BRATISLAVA. „Gottwald sa ešte vzpieral, ale Čepička priniesol v aktovke fľašu koňaku alebo vodky, spil ho a dostal podpis na všetko."
Správu o tom, ako prezident Klement Gottwald pod vplyvom alkoholu ustupoval obávanému ministrovi obrany Alexejovi Čepičkovi, napísal námestník predsedu vlády Zdeněk Fierlinger začiatkom 50. rokov.
Je súčasťou archívnych dokumentov o prvých rokoch komunistického režimu v Československu, ktoré nedávno objavil český historik z Univerzity obrany František Hanzlík.
V stredu, na deň 61. výročia komunistického prevratu, o tom informoval český denník MF Dnes.
Záznamy podľa novín ilustrujú, ako sa zo strojcu „víťazného februára" stal alkoholik neschopný samostatného rozhodovania.
Čepička mu mohol podľa historika podstrkovať napríklad súhlas s perzekúciou vojakov, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne na Západe. Ani alkoholizmus však podľa Hanzlíka Gottwalda nezbavuje viny za politické procesy v 50. rokoch minulého storočia.
Medzi rokmi 1948 a 1960 sa v Československu vykonalo 240 popráv z politických dôvodov. Kým Gottwald v roku 1953 nezomrel na syfilitídu, diali sa s jeho súhlasom.
Z dokumentov, ktoré sa nemali nikdy dostať na verejnosť, tiež vyplýva, že pre prípad problémov pri preberaní moci boli na krvavé potlačenie odporu pripravené tanky, a Stalin Československo považoval za „naj〜slabší článok" v sústave sovietmi kontrolovaných štátov.
Aj z tohto dôvodu mal Gottwald strach z fyzickej likvidácie a únik hľadal na dne poháriku. Jeho láska k fľaši však pre historikov nie je novinkou. Je známe, ako v moskovskom exile počas vojny poslal posluhovačku vymeniť potravinové lístky za vodku. Problémy s alkohholom ho vtedy skoro stáli miesto šéfa KSČ.