GB si myslelo, že Bondove zábavné zbrane sú skutočné a pokúšalo sa udržať krok s konkurentom v studenej vojne prácou na nových vynálezoch ako bola napríklad zbraň v tvare rúžu na pery.
To je iba jedno z tajomstiev podniku, ktorým spoločnosť Malrite z amerického Clevelandu odhalí najtajnejší svet špionáže. Stane sa tak otvorením Medzinárodného múzea špionáže vo Washingtone vo februári roku 2002.
Náklady na múzeum budú stáť 29 miliónov amerických dolárov a predstavia tisíce rokov špionáže, ktorých počiatok siaha až k Trójskemu koňovi. "Skutočné príbehy sú oveľa zaujímavejšie než fikcia," hovorí Dennis Barrie, bývalý kurátor a prezident spoločnosti Malrite Co., ktorá sa sústreďuje na zakladanie nových múzeí.
Zakladateľ spoločnosti Malrite - Milton Maltz pôsobil v rade manažérov, ktorá pomohla priniesť do Clevelandu Rock'n'rollovú dvoranu slávy (Rock and Roll Hall of Fame) a múzeum. Tento muž prišiel aj s nápadom založiť múzeum špionáže.
Maltz pracoval pre americkú agentúru Národnej bezpečnosti počas pôsobenia v americkom námorníctve. Napriek tomu, že svoju spravodajskú prácu charakterizuje ako "dosť pozemskú", Maltz tvrdí, že bol vždy fascinovaný špionážou. Popularita historicky podložených televíznych seriálov a filmov a veľká ochota špionážnych úradov odhaliť svoje tajomstvá ho presvedčili, že múzeum bude ziskové. Barrie predpokladá, že múzeum pritiahne prvý rok až pol milióna návštevníkov.
"Svet je fascinovaný špionážou. Oveľa viac sme sa o túto vec zaujímali než sme tušili," dodáva Maltz. Vôbec americká tajná služba CIA má pekné veci do múzea, aj keď nemôže podporovať komerčné projekty.
®Myslíme si, že je to dobrý nápad lepšie informovať verejnosť o skutočných misiách CIA a spravodajskom zhromažďovaní informácií. Väčšina z toho, čo je tam, je vecou hollywoodskeho vnímania a čo čítate v románoch. Veľká časť nie je pravda," tvrdí hovorca CIA Tom Crispell.
Veľa nápadov pre múzeum sa zrodilo v poradnej rade historikov a bývalých agentov FBI, CIA a KGB. Malrite zbieral artefakty pre múzeum prostredníctvom internetu či žiadal bývalých agentov o suveníry pochádzajúce z čias ich kariéry. Niektoré z vystavených kúskov budú od H. Keitha Meltona, historika, ktorý má 6000-ovú zbierku špionážneho materiálu. Približne 0 Meltonových exponátov sa nachádza v centrále CIA, ktoré má malé múzeum pre zamestnancov a pozvaných hostí.
Medzi najnovšie cenné exponáty múzea patrí stroj Enigma, ktorý používali nacisti na dešifrovanie prísne tajných správ. K ďalším atrakciám bude nepochybne patriť "škola špionáže", kde sa budú môcť návštevníci naučiť ako nainštalovať odpočúvacie zariadenie, vyskúšať si maskovanie či používať špionážne kamery. Ďalšia výstava obnoví tzv. berlínsky tunel, kde agenti Západu odpočúvali Sovietov počas studenej vojny, zatiaľ čo nasledovná miestnosť ukáže úlohu špionáže počas invázie do Normandie.
Zatiaľ čo na jednej strane múzeum ponúkne kariéru skutočných špiónov ako Mata Hari, bude tam aj priestor pre Bonda a jeho kolegov zo sveta fikcie. Jednoducho preto, lebo skutočný svet ovplyvnil zábavný priemysel a naopak.