LONDÝN, BRATISLAVA. Haydn Lewis má 52 rokov a čaká na transplantáciu pečene. Už zhruba 25 rokov trpí chorobou AIDS a hepatitídou typu C. Ako povedal pre BBC, infekčné vírusy sa do jeho tela dostali, keď mu ako hemofilikovi lekári podali nakazenú krv.
Nakazení lekármi
Obyvateľ Cardiffu patrí k piatim tisíckam ľudí, ktorí v 70. a začiatkom 80. rokov ochoreli infekčnými chorobami po tom, čo im v nemocniciach podali zlú krv. Doteraz skoro 2tisíc ľudí chorobám podľahlo. V pondelok sa po štvrťstoročí obete dočkali prvého posudku o zlyhaní, ktoré sa označuje za najhoršie v histórii britského zdravotníctva.
Pacienti, ktorí trpeli poruchou zrážanlivosti krvi, sa nakazili z krvi, ktorú Briti dovážali zo Spojených štátov. Americké komerčné zdravotnícke spoločnosti vtedy darcom krvi platili. Aj preto ju väčšinou darovali skupiny ako väzni, závislí od drog či prostitútky. Americké spoločnosti pri kontrole krvi veľmi dôsledné neboli.
Vláda vyšetrovať nechce
Oficiálne britské úrady doteraz kauzu odmietali vyšetriť. Rozbor o nehode vychádzal zo súkromných zdrojov a pripravil ju známy lord Archer.
V správe skritizoval Britániu, že v čase, keď sa začali objavovať nakazení ľudia, konala pomaly. „Letargická“ bola tiež snaha krajiny o obmedzenie dovozu krvných produktov z rizikovej Ameriky. Archer sa priamym obvineniam v správe vyhol, najväčšiu zodpovednosť dáva americkým firmám. K podobnému nakazeniu krvi došlo koncom 80. rokov aj v Japonsku.