ĽUBĽANA, ZÁHREB, BRATISLAVA. Čaká sa už len na Slovinsko. To totiž stále nevie, či odobrí vstup Chorvátska do Severoatlantickej aliancie.
Vo štvrtok večer z krajiny pod Alpami prišla správa, že parlamentná komisia prijala žiadosť nacionalistov o referendum o vstupe Chorvátska do NATO. Aby mohlo byť referendum vypísané, musí Strana slovinského národa do 26. marca zozbierať 40tisíc podpisov.
Albánsko chcú všetci
Slovinský parlament pritom už vstup Chorvátska do NATO tento mesiac schválil.
Ratifikačné protokoly mali všetci členovia do Bruselu zaslať do 23. marca. Ak nacionalisti neustúpia, Slovinci to nestihnú. Slovinsko–chorvátsky spor zatieňuje aprílové oslavy 60. narodenín organizácie, na ktoré mali Chorvátsko a Albánsko prísť už ako členovia.
Prijatie Tirany ratifikovalo všetkých 26 členských štátov.
Členské krajiny sú podľa serveru BalkanInsight z možného zdržania nervózne. „Jediná odpoveď, ktorú (generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer) dostal, je, že všetko má v rukách slovinský parlament,“ povedal serveru nemenovaný diplomat.
Slovinským nacionalistom prekáža, že Chorvátsko sa nechce vzdať časti územia a mora, ktoré by Slovincom sprístupnilo medzinárodné vody. V posledných parlamentných voľbách dostala Strana slovinského národa 2000 hlasov.
Jej predstaviteľov sa snaží premiér Borut Pahor prehovoriť na ústupok v týchto dňoch.
Podľa posledného prieskumu verejnej mienky slovinského denníka Delo by Slovinci radi videli Chorvátov v NATO a tesnou väčšinou neradi v únii.
Hraničný spor dve bývalé juhoslovanské republiky ťaží už 18 rokov. Vlani v decembri Ľubľana preň vetovala pokračovanie rokovaní Záhrebu o vstupe do Európskej únie v niekoľkých kapitolách.
Pomôže aj Ahtisaari
Do riešenia sporu sa zapojí aj čerstvý nositeľ nobelovky za mier Martti Ahtisaari. Obe krajiny však musia najprv súhlasiť.
Slovinský a chorvátsky premiér by sa mali stretnúť už v utorok.