PEKING, BRATISLAVA. Spojené štáty zvykli chodiť do Číny poučovať. Teraz sem prichádzajú, aby sa jej líškali, povedal pre CNN analytik James McGregor. S jeho hodnotením americko–čínkych vzťahov nemusí americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová súhlasiť. Jej dnešná návšteva najľudnatejšej krajiny, ktorá je poslednou zastávkou jej prvého zahraničného turné, však rozhodne bude iná ako tá v roku 1995.
V pozícii prvej dámy vtedy otvorene kritizovala Peking za nedodržiavanie práv žien v krajine. Dnes bude skôr počúvať, ako poučovať. Ľudské práva zatienila ekonomika.
Vzájomne sa potrebujú
Prvá a tretia najväčšia ekonomika na svete sú v súčasnosti od seba závislé ako nikdy predtým. Američania plánujú v čase ekonomickej krízy rekordný štátny deficit. A hlavným veriteľom, ktorý im požičiava peniaze, je práve s prebytkom hospodáriaca Čína.
„Peking je v súčasnosti v pozícii sily, keď príde na americké financie,“ povedal McGregor z ekonomickej konzultačnej skupiny v Pekingu. Ak by Číňania stiahli svoje peniaze, znamenalo by to vážnu ranu pre americkú ekonomiku. To by však nevyhovovalo ani Číňanom. Peking potrebuje dopyt amerického trhu, aby udržal svoj závratný rast.
Za posledných 60 rokov sa postoj Spojených štátov ku komunistickej Číne menil z nepriateľstva cez nedôveru až k čoraz bližšiemu partnerstvu. Najlepšie by o tom vedel rozprávať bývalý prezident George Bush mladší.
Ako napísal magazín Foreign Policy, kým vo svojom prvom prezidentskom období považoval Čínu za „strategickú hrozbu“, v ďalších štyroch rokoch sa to zmenilo. Rastúca sila miliardovej Číny prinútila aj „kovboja z Texasu“ k spolupráci.
Nová vláda Baracka Obamu pokračuje v Bushej politike dobrých vzťahov s Pekingom. „Niektorí tvrdia, že rastúca Čína je súper. My veríme, že obe krajiny z úspechu toho druhého môžu len získať,“ povedala nedávno Clintonová.
Neznamená to však, že ministerka nemala v Číne čo riešiť. Práve naopak, viacerí analytici hovoria, že globálna ekonomická kríza pripravila gigantom viacero sporných tém.
Ekonomické spory
Obamov minister financií nedávno obvinili Peking, že manipuluje s vlastnou menou. Umelo udržuje nízky juan, aby boli čínske produkty na americkom trhu lacnejšie. Číňanom, podobne ako iným štátom, zasa nevonia americký protekcionizmus v ekonomických stimuloch. Americká ministerka tak bude musieť presvedčiť Peking, že „kupuj americké, neznamená nekupuj čínske“.
A ľudské práva? Tie zrejme počas návštevy zostanú v úzadí. „Vieme veľmi dobre, čo nám odpovedia,“ povedala ministerka reportérom. „Musíme ich tlačiť, ale nesmie to rušiť dialóg v kľúčových témach,“ dodala Clintonová, ktorá pred rokom v prezidentskej kampani nabádala Georgea Busha, aby ignoroval ceremoniál olympijských hier v Pekingu. Vtedy však ešte nebola ministerka a Spojené štáty nepotrebovali v takej miere čínske peniaze.
Pred Clintonovou nasnežili
Peking chemicky postriekal oblohu, aby prerušil štvormesačné sucho.
PEKING, BRATISLAVA. Keď Hillary Clintonová včera po pristátí v Číne vystúpila z lietadla, čakal ju zasnežený Peking. Za zimnú scenériu však nemusela ďakovať matke prírode, ale čínskym úradom.
Tie sa rozhodli štvormesačné sucho na severe Číny, najhoršie za 38 rokov, vyriešiť umelým privolaním snehových zrážok. Chemikáliami postriekaná obloha skutočne poslúchla. Čína zažila v posledných dňoch silné snehové víchrice. Vzácna bola pre turistov aj prechádzka po zasneženom Veľkom čínskom múre (na snímke SITA/AP).
Úrady v Číne podľa BBC umelo ovplyvnili počasie už počas minuloročnej olympiády, keď rozháňali mraky, aby nepršalo.
Tomáš Vasilko