RIGA, BRATISLAVA. Ekonomická kríza nemá na konte len spomalenie rastu ekonomík či zvýšenie nezamestnanosti. Od piatku si už môže pripísať aj pád prvej vlády v krajine Európskej únie. Demisiu totiž podal premiér stredopravej lotyšskej vlády Ivars Godmanis.
Lotyšsko sa tak stalo po Islande druhou európskou krajinou, ktorú položila kríza. Súčasné globálne ekonomické problémy zasiahli Lotyšsko mimoriadne prudko. Jeho hrubý domáci produkt klesol v poslednej štvrtine minulého roka o viac ako 10 percent.
Ide o najhorší výsledok od vyhlásenia nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Lotyšsko muselo požiadať Medzinárodný menový fond a úniu o požičku 7,5 miliardy eur.
Už v januári žiadali odstúpenie vlády stovky demonštrantov. Pri ich strete s políciou sa v Rige zranilo viac ako 40 ľudí. Premiér Godmanis však napriek tomu začiatkom tohto mesiaca prežil hlasovanie o nedôvere v parlamente.
Prudký pokles populraity ho však napokon včera presvedčil, aby odstúpil. Prezident Valdis Zatlers oznámil, že o zložení novej vlády začne rokovať so všetkými parlamentnými stranami
Autor: ma