LONDÝN, BRATISLAVA. „Veľký brat ťa sleduje," napísal George Orwel v románe 1984. Hrdina Winston Smith si píše denník, kde skrýva najtajnejšie myšlienky. Ale aj ten sa dostane do rúk totalitného režimu, ktorý sleduje občanov všetkými možnými prostriedkami.
Utopistický román starý šesťdesiat rokov sa stáva čoraz reálnejším - špeciálne v jeho rodisku - Británii.
Najväčšia hrozba od vojny
Pohyb občanov na uliciach, železničných staniciach, v školách a obchodných centrách sledujú štyri milióny kamier. Na počet obyvateľov je to najviac na celom svete.
Briti majú zároveň najväčšiu databázu vzoriek DNA, ktorá obsahuje informácie o siedmich percentách populácie. Na porovnanie, v Spojených štátoch je to pol percenta.
Ministerstvo vnútra chce v tomto trende pokračovať a plánuje sledovať všetky telefonáty, esemesky, emaily a internetové stránky. Získané informácie by sa zhromažďovali v novej superdatabáze. Všetko pod hlavičkou boja proti terorizmu.
Premenu Británie na štát Veľkého brata kritizuje Snemovňa lordov i bývalá šéfka špionážnej služby MI5. Podľa ústavného výboru hornej komory sledovanie občanov predstavuje jednu z najpodstatnejších zmien v živote krajiny od konca druhej svetovej vojny a ohrozuje demokraciu.
Drahý špás
„Toto je jedným z cieľov terorizmu: že žijeme v strachu a v policajnom štáte," varovala vládu aj Stella Rimingtonová, ktorá v polovici 90. rokov minulého storočia vládla kontrarozviedke. V rozhovore pre španielsky denník La Vanguardia, ktorý vyvolal v Británii obrovskú pozornosť, upozornila aj na zavádzanie občianskych preukazov. Podľa nej to verejnú bezpečnosť vôbec nezvýši.
Denník Times poukázal aj na fakt, že špehovanie občanov je mimoriadne drahé. Plány vlády na superdatabázu vyjdú daňových poplatníkov najbližšie desaťročie na 38 miliárd eur.
Poľovanie na záškolákov
O efektívnosti sa dá polemizovať. Podľa analýz až 80 percent kamier neposkytuje dostatočne kvalitné zábery, ktoré by mohla polícia použiť.
Daily Mail tvrdí, že namiesto teroristov zvyčajne padnú do siete tínedžeri chodiaci poza školu či psičkári, ktorí neodstránia exkrementy po svojich miláčikoch. Databáza DNA zase obsahuje väčšinou vzorky nevinných detí a dospelých. Počet zločinov vyriešených vďaka genetike v skutočnosti klesá.
Stúpenci sledovania tvrdia, že vďaka nemu sa podarilo v roku 2006 odhaliť moslimských extrémistov, ktorí chceli vyhodiť do vzduchu sedem lietadiel.