PRAHA, BRATISLAVA. Po obnovení dodávok ruského plynu do Európy má české predsedníctvo Európskej únie za sebou ďalší úspech. Českí poslanci schválili lisabonskú zmluvu.
Ruku za ňu zdvihlo 125 socialistov, zelených, ľudovcov a občianskych demokratov.
Najprv radar a referendum
V dvestočlennej Snemovni tak zmluva získala o päť hlasov viac, ako vyžadovala ústava.
So svojím „ne Lisabonu" zostalo v kúte 61 komunistov a zvyšných zástupcov ODS.
Cesta Lisabonu u našich západných susedov sa však zďaleka nekončí. Aby vstúpil v platonosť, musí ho ešte odklepnúť horná komora parlamentu, Senát, a podpísať euroskeptický prezident Václav Klaus.
Senátori za ODS svoj súhlas podmieňujú odobrením amerického radaru, Klaus zasa ďalším írskym referendom.
Český premiér a šéf ODS Mirek Topolánek výsledok hlasovania privítal. Nepresvedčil však až 46 zo 79 poslancov ODS, ktorí nehlasovali za, ale buď proti, alebo sa zdržali. Lisabon podľa nich ohrozuje českú suverenitu.
Že sa ich našlo dosť, aby Lisabon prešiel je ale prekvapením. Napokon, zmluva sa po českej Snemovni potuluje už rok.
Podľa českých médií hlasovaniu predchádzala dohoda medzi ODS a opozičnou ČSSD o zmene rokovacieho poriadku oboch komôr parlamentu. Tá má byť pojistkou pri predávaní kompetencií do Bruselu, čo ODS vadilo na Lisabone najviac. Topolánkov vnútrostranícky rival Vlastimil Tlustý sa však nechal počuť, že premiér ČSSD ustúpil, pretože sa chce stať v budúcnosti eurokomisárom.
Áno. S výhradou
Lisabonská zmluva i tak v neprešla bez výhrad ako napríklad na Slovensku. Poslanci pripojili uznesenie, podľa ktorého Lisabon nemôže revidovať povojnové usporiadanie Československa a spochybniť Benešove dekréty.
Česko bolo doteraz posledným členom Európskej únie, ktorý o dokumente vôbec nehlasoval. Mnohí zahraniční diplomati za najdôležitejšiu úlohu pre jeho vládu počas polročného českého predsedníctva v únii považujú práve to, aby si urobila poriadok doma.