SYDNEY. Počet obetí najhorších prírodných požiarov v dejinách Austrálie stúpol na 200, uviedla dnes polícia.
"Polícia štátu Viktória je presvedčená, že predbežný počet obetí tohtoročných lesných požiarov sa vyšplhal zo 189 na 200," povedal hovorca pre tlačovú agentúru AFP.
Aktuálna správa prišla po náleze piatich tiel v okrese Kinglake, ktorý veľmi závažne postihli lesné požiare. Celkový počet obetí sa tam zvýšil na 37. Ďalšie tri telá našli v osade Marysville, ktorú živel spálil takmer do tla a úrady tam potvrdili 39 mŕtvych.
Dve telá objavili aj v meste Strathewen, ktoré v požiaroch takisto úplne zhorelo a podľa informácií úradov v ňom zahynulo 42 ľudí. Telo jedného človeka našli tiež v malom meste Strath Creek neďaleko Melbourne.
Juh Austrálie stále horí, časti severne od Sydney sú zaplavené
Zatiaľ čo suchom postihnutý juh Austrálie stále sužujú požiare, časti severne od Sydney zasiahli po prudkých dažďoch povodne. Na severozápade štátu Nový južný Wales vyhlásili v utorok stav núdze.
Na severe štátu odrezala voda od sveta asi 5000 ľudí. Rozvodnenie rieky Bellinger viedlo k evakuácii mesta Bellingen s populáciou 3000 ľudí. Vláda vyslala na pomoc vrtuľníky a motorové člny, ktoré pomáhajú evakuovať postihnutých. Štát Queensland, postihnutý najhoršími povodňami za posledných 30 rokov, je zaplavený na 62 percent už týždne. Sedem ľudí tu zahynulo a stovky prišli o domovy.
V štáte Viktória na juhu kontinentu stále horí niekoľko požiarov. Od 7. februára hasiči bojovali s vyše 400 požiarmi, z ktorých viaceré boli založené úmyselne. Oheň zničil vyše 1800 domov a 1500 štvorcových kilometrov lesa a polí.