Londýn i Nemecko zažili búrlivý 1. máj

Londýn 1. mája (TASR) Vo väčšine európskych krajín mali prvomájové oslavy pokojný priebeh, ich účastníci žiadali zvýšenie miezd, vytvorenie pracovných miest a spravodlivú sociálnu ...

Londýn 1. mája (TASR) Vo väčšine európskych krajín mali prvomájové oslavy pokojný priebeh, ich účastníci žiadali zvýšenie miezd, vytvorenie pracovných miest a spravodlivú sociálnu politiku. Pozornosť médií sa aj preto upriamila na masovú demonštráciu odporcov globalizácie v Londýne a sériu protestov v Nemecku.

V Londýne bolo do prvomájovej bezpečnostnej operácie nasadených približne 6000 policajtov. Jedna z najrušnejších londýnskych obchodných ulíc - Oxford Street sa popoludní podľa výpovedí očitých svedkov stala dejiskom potýčok medzi odporcami globalizácie a políciou. Proti asi 3000 odporcom kapitalizmu, ktorí zablokovali Oxfordskú ulicu a útočili fľašami a palicami, polícia použila obušky, obkľúčila ich a bráni im v pohybe k Hyde Parku. Polícia má zatiaľ situáciu pod kontrolou a inkriminovanú časť Londýna monitoruje aj z helikoptér.

Dovedna 3000 stúpencov pravicovo-extrémistickej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD) sa dnes zúčastnilo na pochodoch pri príležitosti prvomájových osláv vo viacerých nemeckých mestách. Povolené či nepovolené demonštrácie pravicových extrémistov a ľavicovo orientovaných skupín sprevádzajú v Nemecku každoročne rozsiahle nepokoje.

Vo Frankfurte nad Mohanom došlo k zrážkam pravicových extrémistov s ľavicovo orientovanými demonštrantami. Obidve strany sa stretli na viacerých miestach, kde následne vypukli bitky. Polícia musela nasadiť vodné delá a použiť obušky v snahe oddeliť ich od seba. Približne sto demonštrantov policajti zadržali. Podobné incidenty zamestnávali aj políciu v Mannheime, kde reagovalo asi 3000 ľudí na výzvu odborov a protestovalo proti ohlásenému pochodu neonacistov.

Z obáv z násilných zrážok nepovolil berlínsky vyšší súd v nemeckej metropole plánovanú prvomájovú demonštráciu ľavicovo orientovaných skupín. Potvrdil tak rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý po konzultácii s predstaviteľmi mesta obávajúcich sa násilných zrážok a vzhľadom na minuloročné prvomájové nepokoje podujatie zakázal. Aj napriek tomu bolo však v Berlíne v nasadení rekordných 9000 policajtov, pretože súd povolil demonštráciu NPD. Usporiadatelia podujatia sa však museli uspokojiť s pochodom po okrajových častiach mesta, a nie v centre Berlína, ako to pôvodne plánovali.

Demonštrácie organizované NPD hlásili aj z Augsburgu, Mannheimu a Drážďan, kde sa zišlo asi 750 stúpencov NPD. Súhlas s pochodmi stúpencov NPD v Augsburgu a Essene vydal Spolkový ústavný súd v Karlsruhe len predpoludním na základe dvoch urýchlených rozhodnutí.

Dejiskom výtržností sa už tradične stalo nemecké prístavné mesto Hamburg. Niekoľko desiatok mladých punkerov demolovalo zaparkované autá, výklady obchodov a telefónne búdky. Príslušníci polície predbežne zadržali 30 vandalov.

Mestské zastupiteľstvo v bavorskej metropole Mníchov vydalo na dnešný deň zákaz demonštrácií a ústavný súd rozhodnutie mesta schválil.

Rakúski sociálni demokrati, ktorí sú už vyše 14 mesiacov v opozícii, dnes pred asi 100.000 demonštrantmi vo Viedni kritizovali vládu premiéra Wolfganga Schüssela za to, že ničí všetko, čo urobila predchádzajúca vláda. Viedenský primátor prisľúbil víťazstvo sociálnych demokratov v najbližších parlamentných voľbách, keď vyhlásil, že "budúci spolkový kancelár sa volá Alfred Gusenbauer". "Rakúsko, ktoré hľadí dopredu, potrebuje vládu, ktorá nerozdeľuje, ale spája," uviedol Gusenbauer.

Rakúski konzervatívci na dnešný deň nenaplánovali manifestáciu, ale dali prednosť diskusii za okrúhlym stolom. Mesto Linec sa však stalo dejiskom demonštrácie asi 2000 prívržencov vládnucej krajnej pravice. Medzi rečníkmi bola aj vicekancelárka Susanne Riessová-Passerová, ktorá v prejave trvala na tom, že Rakúsko "nebolo a nie je krajinou imigrantov".

Proti novému zákonníku práce, prijatému vládou premiéra Viktora Orbána aj napriek ostrým protestom verejnosti, a za zvýšenie miezd dnes v Budapešti demonštrovalo asi 5000 ľudí, ktorí sa zišli na výzvu maďarských odborov. Upozorňovali na to, že zamestnanci dostávajú malú alebo žiadnu mzdu za nadčasové hodiny a podľa nového zákonníka práce sú nútení pracovať aj počas víkendov. Nespokojnosť odborov vyvoláva aj možnosť preloženia zamestnanca na iné miesto bez jeho súhlasu. Nové podmienky vo sfére zamestnanosti by podľa odborárov mohli zastaviť sľubný hospodársky rast v Maďarsku.

Asi 6000 prívržencov opozície zišlo sa dnes vo Varšave, aby dali najavo odmietavý postoj k pravicovej vláde a k rastúcej nezamestnanosti, ktorej miera dosiahla v Poľsku rekordných 16 percent.

Niekoľko tisíc ľudí vyšlo dnes aj do ulíc francúzskych miest. Medzi demonštrantmi bolo aj mnoho zamestnancov veľkých firiem, kde hrozí masové prepúšťanie napríklad Moulinex, Danone a obchodného domu Marks and Spencer.

Proti chudobe a nezamestnanosti dnes v uliciach Sofie demonštrovalo asi 3000 sympatizantov Socialistickej strany. Na tejto demonštrácii sa zúčastnila aj vnučka bývalého komunistického vodcu Todora Živkova Jevgenija, ktorá bude v júnových parlamentných voľbách na čelných miestach kandidačnej listiny socialistov.

Rumunský premiér Adrian Nastase dnes žiadal národ o solidaritu s bojom vlády proti tzv. čiernej práci a pripomenul, že jeho kabinet pracuje na harmonizácii práva s normami platnými v Európskej únii a Medzinárodnej organizácii práce. Prezident krajiny Ion Iliescu uvítal nedávne podpísanie dohody medzi vládou a hlavnými odborovými združeniami, pričom vyjadril presvedčenie, že dokument prispeje k nastoleniu sociálneho zmieru.

Dánsky premiér Poul Nyrup Rasmussen vyzval dnes šéfov priemyselných podnikov na zodpovednosť v sociálnej oblasti aby na trhu práce uchovali a vytvorili pracovné príležitosti pre starších ľudí a ponúkli lepšie miesta aj imigrantom.

Sviatok práce dnes slávili aj v deviatich z 26 švajčiarskych kantónov. V kantónoch Zürich a Ble sa počas dňa uskutoční viacero demonštrácií.

Viac ako 10.000 ľudí vyšlo dnes do ulíc gréckych Atén a Solúnu. Aj oslavy Sviatku práce poznamenal rozkol v gréckom odborovom hnutí, ktorý spôsobil vládny návrh reformy dôchodkových poisťovní.

Potýčky medzi poriadkovou políciou a demonštrantmi v tureckom Diyarbakire si dnes vyžiadali päť zranených. Demonštrácie na výzvu odborových združení a mimovládnych organizácií sa uskutočnili aj v ďalších 44 mestách krajiny. V snahe zabrániť násiliu a konaniu v rozpore so zákonom boli bezpečnostné opatrenia posilnené v Ankare, Istanbule a Izmire. Pre Ankaru bola dnešná masová akcia prvou od začiatku mája a mohutných protestov proti vážnej hospodárskej kríze v Turecku. V potýčkach s políciou boli vtedy zranené stovky ľudí.

Na korupciu a zneužívanie finančných prostriedkov v Belehrade upozorňovalo dnes asi 2000 aktivistov odborového združenia Nezavisnost.

Prvomájové demonštrácie sa dnes uskutočnili aj v 61 španielskych mestách. Všetky sa niesli v duchu hesla Stabilná a istá práca so všetkými právami. Najväčšia demonštrácia sa konala v Madride. Pôvodne hrozilo, že aj v Španielsku, podobne ako v Grécku, odborárske zväzy pre rozdielne názory na dôchodkovú reformu zorganizujú paralelné pochody nakoniec sa však obmedzili len na prečítanie vlastných komuniké o problematike.

Napriek napätej predvolebnej situácii v Španielsku neavizovali žiadne incidenty, i keď v baskickom San Sebastiane zaznamenali zadržanie piatich radikálnych separatistov, ktorí striekali grafity na múr budovy úradu práce.

V znamení ostrej kritiky vládnych predstaviteľov a centier moci, ale bez akýchkoľvek incidentov uskutočnili sa dnes prvomájové oslavy v hlavných mestách Ruska a Ukrajiny. V Moskve i v Kyjeve väčšina obyvateľov využila sviatočný slnečný deň na rekreáciu a prechádzky. Mítingy a manifestácie odborárov, komunistov a rôznych ľavicových strán i tak prilákali desiatky tisíc ľudí.

V celom Rusku dnes manifestovalo podľa odhadov asi 300.000 ľudí. V 15-miliónovej Moskve sa na 35 ohlásených prvomájových akciách podľa policajných odhadov zúčastnilo len 40.000 občanov, pričom väčšina bola na dvoch z nich: na sprievode odborov a manifestácii komunistov.

Na sprievode odborárov bol nečakane aj bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov. Ako priznal, na 1. mája stával obvykle na tribúnach. "Už si ani nespomínam, kedy som takto išiel (v sprievode). Vždy som bol na tribúne," konštatoval v Moskve Gorbačov, ktorý je lídrom jednej z malých ľavicových strán.

Komunisti Gennadija Ziuganova sa dnes vo viacerých prejavoch vyslovili proti vládou pripravovanej privatizácii pôdy v Rusku a požadovali, aby pôda, nerastné bohatstvo i prirodzené monopoly boli "vrátené ľudu". Ziuganov však v prejave k asi 10.000 komunistom s transparentmi a sovietskymi vlajkami v rukách potvrdil, že ním vedená komunistická strana sa dištancuje od násilných revolučných metód a chce svoje ciele presadzovať cestou "solidarity" a "jednoty" pracujúcich.

Na všetkých komunistických manifestáciách v Rusku a na Ukrajine nechýbali sovietske červené zástavy a hymny bývalého Sovietskeho zväzu. Keďže Rusko sa od začiatku roka vrátilo k pôvodnej melódii sovietskej hymny, v Rusku znela na komunistických podujatiach zároveň ruská i sovietska štátna hymna. Incidenty nehlásili zo žiadnej z krajín.

Aj v ostatných častiach sveta demonštrácie mali a majú viac-menej pokojný priebeh. Výnimkou bolo pakistanské mesto Karáčí, kde nasadili políciu, aby zabránila demonštráciám zvolaným politickými stranami. Rovnaký postup zvolili aj v kirgizskom Biškeku, kde polícia zabránila asi tisíc ľuďom protestovať na nepovolenej demonštrácii proti zhoršovaniu sociálnych podmienok v krajine. Počas podobného protestu v meste Džalal-Abad kirgizská polícia zadržala siedmich demonštrantov.

Prvý máj na demonštrovanie svojho postoja využili aj odporcovia globalizácie v Ázii a Tichomorí a milióny pracujúcich, ktorí politických lídrov svojich krajín obvinili z nedostatočnej ochrany ich práv, žiadali ochranu pred zhoršovaním sa pracovných podmienok a odmeňovania.

Počas demonštrácii v Austrálii bolo zranených asi 30 policajtov. Polícia zatkla desiatky odporcov globalizácie, ktorí sa zúčastnili na mimoriadne násilných protestných akciách. V Sydney musela proti demonštrantom zasahovať jazdná polícia a priemyselnej štvrti Brisbane bolo políciou zadržaných 45 osôb.

Na rôznych defilé v Japonsku sa dnes zúčastnilo 1,36 milióna ľudí. Vodcovia odborových organizácií sa netajili obavami z dôsledkov programu nového premiéra Džuničira Koizumiho, ktorý chce Japonsko do desiatich rokov vyviesť z hospodárskeho marazmu. Politickí pozorovatelia jeho iniciatívu na ozdravenie ekonomiky uvítali, ale odborári sa obávajú zvyšovania počtu nezamestnaných a krachu mnohých firiem.

Väčšej slobody pre odborové hnutia sa dnes na demonštráciách domáhali malajskí odborári.

Pracujúci v Kambodži využili sviatok práce na to, aby žiadali zvýšenie miezd a nezávislých inštitúcií, ktoré by kontrolovali pracovné podmienky, hlavne pokiaľ ide o dĺžku pracovného času.

Demonštranti v Hongkongu si za leitmotív tohoročného pochodu vybrali zlepšenie pracovných podmienok a upozorňovali na zväčšovanie priepasti medzi chudobnými a bohatými.

V Číne je 1. máj začiatkom dovolenkovej sezóny. Čínska vláda totiž od zamestnávateľov požaduje, aby dali zamestnancom celý týždeň voľna, a to sčasti aj z toho dôvodu, aby tak stimulovali svoje hospodárstvo podporou rozvoja cestovného ruchu.

Obyvatelia Severnej a Južnej Kórey oslavovali dnes 1. máj prvýkrát od rozdelenia Kórejského polostrova v roku 1945 spoločne. V blízkosti Diamantovej hory sa zhromaždila asi tisícka pracujúcich z oboch strán Kórejského polostrova. V juhokórejskom hlavnom meste Soul však 20.000 demonštrantov protestujúcich proti hospodárskej reštrukturalizácií krajiny a aprílovému zásahu polície proti pracovníkom automobilovej firmy Daewoo Motors čelilo 15.000 príslušníkom bezpečnostných síl.

V taiwanskom Tchaj-peji protestovalo proti zlej politike zamestnanosti okolo 20.000 pracujúcich s heslom "Dajte mi prácu".

V Indonézii sa okolo tisíc pracujúcich dožadovalo vyhlásenia 1. mája za oficiálny sviatok. Diktátorský režim bývalého indonézskeho prezidenta Suharta totiž v polovici 60. rokov zakročil proti odborárskemu hnutiu a zrušil ho.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 2. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 3. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 4. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 5. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 10. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 195
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 644
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 890
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 278
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 109
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 973
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 806
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 699
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 499
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 899

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Slovenka hľadá startupy v Keni či Vietname

Naša predstava o treťom svete je mylná.

Neprehliadnite tiež

Namiesto mäsiara čínske fejky. Turisti ničia život v Benátkach

Barcelona obmedzila počet lôžok, Benátky chcú zase kontrolovať počet turistov. Tí totiž mestá príliš rýchlo ničia.

Nemecký súd rozhodol proti automatickému udeľovaniu štatútu utečenca Sýrčanom

Úrad v súčasnosti udeľuje sýrskym žiadateľom o azyl iba dočasnú, tzv. doplnkovú ochranu.

Orbán rokoval so sýrskym partiarchom, hovorili o možnostiach pomoci kresťanom

Prisľúbil pomoc, ktorá bude určená na výstavbu univerzitných zariadení v Sýrii a na obnovu zničených obcí v Iraku.

Humanitárna pracovníčka: Bez jedla žijú aj mesiace najmä kvôli deťom

O hlade, zdravotných rizikách podvýživy a terapii detí nielen v Južnom Sudáne rozpráva DENISA AUGUSTÍNOVÁ.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop