zasadaniu Sudetonemeckej akadémie o tom informuje dnešné vydanie českého Práva.
Denník konštatuje, že Schusterovo stanovisko predstavuje zásadnú zmenu doterajšieho oficiálneho postoja Slovenska k odsunu. V roku 1990 sa slovenská vláda Milana Čiča a vtedajšia Slovenská národná rada (SNR) vedená Rudolfom Schusterom ospravedlnili odsunutým karpatským Nemcom za utrpenie a tragédie v rokoch 1944-46, ale odsun neoznačili za tragický omyl.
Text posolstva v plnom znení zverejnil 29. decembra tlačový orgán Sudetonemeckého landsmanšaftu Sudetendeutsche Zeitung a v tejto súvislosti toto periodikum ocenilo, že dokument je "v mnohých ohľadoch pozoruhodný". Autenticitu textu podľa Práva v utorok potvrdil aj predstaviteľ Kancelárie prezidenta SR Pavol Pollák.
Podľa Schustera sa za násilné vysídlenie občanov nemeckej národnosti, ktoré bolo "tragickým omylom", nestačí len "príležitostne ospravedlniť", ale krajiny, ktorých sa to týka, by sa mali rovnako, ako k tomu došlo v prípade holokaustu, "naučiť priznať svoju vinu a tím ukázať budúcim generáciám, že Európa môže byť vybudovaná len na princípoch tolerancie, porozumenia a ľudskosti".
České Právo poznamenáva, že výzva prezidenta SR na priznanie viny je adresovaná predovšetkým ako zahraničnopolitický odkaz do Prahy, Poľska a Maďarska. Právo zároveň zdôrazňuje, že Schuster nespomína skutočnosť, že o odsune Nemcov rozhodla v roku 1945 Postupimská konferencia víťazných mocností, ktoré aj po roku 1990 výslovne potvrdili, že Postupim platí. Posolstvo prezidenta SR, v ktorom hodnotí zložitý moment povojnového vývoja, sa ani slovom nezmieňuje o zásadnom vzťahu príčiny a následku: o podiele veľkej časti odsunutých Nemcov na predvojnovom rozbití Československa, ich úlohe v druhej svetovej vojne, ani o utrpení českého národa za nacistickej okupácie. Dokument je v rozpore s pozíciou českej vlády, ktorá rozhodnutie veľmocí z Postupimu nikdy nespochybnila a nežiadala ani jeho revíziu, uzatvára české Právo.