CARACAS. Najväčšiu úlohu v blížiacom sa ľudovom hlasovaní budú hrať podľa všetkého nerozhodnutí voliči.
Šestnásť miliónov Venezuelčanov rozhodne o tom, či sa ich prezident bude môcť uchádzať o zvolenie aj v ďalšom funkčnom období. V najvyššej štátnej funkcii oslávil Chávez pritom len prednedávnom okrúhle desiate výročie. "Moja istota víťazstva je neporovnateľne vyššia ako v decembri 2007," dodal latinskoamerický líder na margo posledného pokusu o novelizáciu ústavy spred dvoch rokov.
Obyvatelia vtedy v ľudovom hlasovaní tesne odmietli ústavné zmeny, ktoré by urýchlili "socialistickú revolúciu" v krajine a Chávezovi umožnili kandidovať aj po skončení jeho druhého funkčného obdobia. Na hlasovacích lístkoch sa tentoraz objavia len dve kolónky: "Áno" a "Nie". Ak si väčšina Venezuelčanov vyberie prvú možnosť, o neobmedzený počet znovuzvolení sa budú môcť okrem prezidenta uchádzať aj starostovia a primátori.
Cháveza do čela štátu prvýkrát zvolili v roku 1998. 12. apríla 2002 ho z tohto postu zosadila armáda počas vojenského puču, o 2 dni neskôr však bábková venezuelská vláda skolabovala a súčasný líder sa vtedy opäť vrátil späť do najvyššieho úradu. Jeho spomínaný pokus o zmenu ústavy stroskotal v roku 2007 a vlani utrpel ďalšiu politickú porážku v regionálnych voľbách, keď kreslo starostu hlavného mesta Caracas získal opozičný kandidát. Chávezovi ľudia však stále kontrolujú 17 z 22 venezuelských krajov.
Na nedeľňajšie referendum sa akreditovala asi stovka pozorovateľov, zástupcovia Organizácie amerických štátov (OAS) a Európskej únie (EÚ) však budú pri voľbách chýbať.