PRAHA, BRATISLAVA. Hotelu Vyhlídka v malebnom mestečku Náchod vo východných Čechách sa tento týždeň trochu pošramotila povesť. A s ňou opäť aj renomé českých sociálnych demokratov.
Dva dni pred voľbami
Hotel s úchvatným výhľadom na mesto totiž v minulosti fungoval ako dom s intímnymi službami pre pánov. A vlastnil ho popredný politik ČSSD Miloslav Mrština. Aby toho nebolo dosť, na rekonštrukciu mu prispel štát, ktorý bol v tom čase v rukách jeho spolustraníkov.
Vo štvrtkovom vydaní to tvrdí český denník MF Dnes. Niekdajší predseda ČSSD v Královohradeckom kraji a člen jej predsedníctva má podľa neho navyše falošné lustračné osvedčenie.
Mrština obvinenia poprel a označil ich za „vykonštruovaný a lživý útok zo strany MF Dnes". Na výzvu svojho šéfa Jiřího Paroubka si však pozastavil členstvo v strane a požiadal o nové potvrdenie, že nespolupracoval s komunistickou ŠtB.
Všetko sa začalo v roku 1991, keď Mrština získal budovu v reštitúciách. Keď nevestinec v rokoch 2005 a 2006 prebudúval na hotel, ministri ČSSD mu mali udeliť dve dotácie vo výške 5,2 milióna korún.
Jednu z nich podľa MF Dnes regionálnemu politikovi a hotelierovi priklepli v roku 2006 len dva dni pred parlamentnými voľbami, po ktorých musela ČSSD odísť do opozície.
Podnik, ktorý dokonca vyšetrovala polícia, podľa denníka pravidelne navštevovali stranícke špičky.
Politik bordelpapa
Mrština sa bránil, že jednu z dotácií nedostal od ministerstva práce, ale od úradu práce. „Dostal peniaze z rezortu, ktorý spravovala ČSSD, ministerstvo s tým oboznámené určite bolo," povedal SME autor reportáže Jarek Kroupa.
Podľa neho si v každom prípade treba položiť otázku, „či je správne, aby politik prevádzkoval nevestinec a preukazoval sa falošnou lustráciou".
Kroupa poukázal aj na to, že Mrština je pravou rukou sociálnodemokratického senátora Vladimíra Drymla, ktorého médiá nedávno nachytali, ako sa pokúšal kompromitovať stranícku kolegyňu.
Kauzy Mrština a Dryml budú zrejme predmetom kuloárnych diskusií na dnešnom zjazde ČSSD. Na ňom sa najväčšia opozičná strana bude musieť porátať aj s klesajúcimi preferenciami a zmenšujúcim sa náskokom pred vládnou ODS.
Politická samovražda
Viac ako aféry však podľa českého politológa Stanislava Balíka ČSSD škodí nečinnosť. Od zrušenia zdravotníckych poplatkov, ktoré im vlani vyhrali krajské voľby, sociálni demokrati podľa neho neprišli s ničím novým a médiá častejšie skloňujú ODS pre európske predsedníctvo. „Pôsobia príliš negativisticky, príliš dlho," hovorí analytik Balík.
Podľa dokumentu pre dnešný zjazd, ktorý unikol do médií, chce Paroubek klesanie preferencií zastaviť odvrátením od komunistov. Možnosť koaličnej vlády s KSČM v ňom nazval „politickou samovraždou". Komunisti sa za to na opozičných spojencov hnevajú.
Odklon od komunistov, s ktorými ČSSD spolupracovala napríklad na rušení poplatkov, však Balík považuje za momentálny manéver. Paroubek „nemá problém zmeniť názor za týždeň", povedal Balík.
Na víkendovom zjazde, ktorý nemal byť vzrušujúci, si tak ČSSD položí otázku, ako ďalej. Dobré vyhliadky sa totiž zatemnili.