SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:00

V Buffale padlo lietadlo na dom

V Amerike prišiel piatok trinásteho predčasne. Pri havárii lietadla zahynulo 50 ľudí

Po páde začalo lietadlo spoločnosti Continental Airlines silno horieť. Požiarnici miesto uzavreli.Po páde začalo lietadlo spoločnosti Continental Airlines silno horieť. Požiarnici miesto uzavreli. (Zdroj: SITA/AP)

Spojené štáty nezažili leteckú tragédiu dva roky. Príčiny štvrtkového pádu lietadla dovčera známe neboli.
„Obloha sa rozžiarila na oranžovo. Z ničoho nič sa ozvala veľká rana a dom sa zatriasol."

Tak opísal minúty po páde lietadla Bob Dworak, žijúci kilometer a pol od miesta nehody. Vo štvrtok, v predvečer piatka trinásteho, sa zrútilo neďaleko Buffala lietadlo na dom.

Štyridsať deväť ľudí na palube stroja delilo od pristátia len päť minút letu. Po viac ako dvoch rokoch bez leteckých tragických nehôd v Amerike sa stali obeťami havárie.

Mohlo byť horšie

Bol to priamy zásah. Lietadlo, ktoré pri páde mohlo zanechať za sebou omnoho tragickejšiu stopu, sa v obývanej štvrti zrútilo na jediný dom. Zomrel v ňom jeden človek. Karen Wielinskej (57) a jej 22-ročnej dcére sa podarilo utiecť len s ľahkými zraneniami.

Hasiči sa snažili dostať k horiacemu stroju čo najbližšie, aby zistili, či sa niekto nezachránil a nepotrebuje pomoc. Jedna zo sestričiek, ktoré nastúpili do večernej služby v miestnej nemocnici, pre Buffalo News uviedla, že im nariadili čakať, aby pomohli zraneným. „O polnoci nás však pustili domov. Neukázala sa živá duša," uviedla.

Chris Kausner prišiel do improvizovaného krízového centra pre príbuzných obetí hneď, keď sa o páde lietadla dozvedel. Jednou z cestujúcich na palube bola jeho sestra. Okamžite volal dovolenkujúcim rodičom na Floridu, ktorí podľa Chrisa niesli tragickú správu veľmi ťažko: „Moja matka nariekala tak, ako som ju v živote nepočul."
Americké médiá zverejnili komunikáciu dispečera s posádkou. Pilotka posledné slová „Let Colgan 3407" povedala bez zjavného znepokojenia.

Stratení na radare

Spojenie s lietadlom sa už potom nepodarilo. Jednoducho zmizlo z radaru. Dispečer po niekoľkých neúspešných pokusoch znepokojene zisťoval v najbližšie letiacich lietadlách, či neozývajúci sa stroj nevidia. Nikto ho však nevidel.

Trosky na mieste nehody boli do piatkového poludnia príliš rozpálené, aby tam vstúpili vyšetrovatelia. Až oni zistia, či sa pod tragédiu podpísalo zlé počasie. Na východnom pobreží zúrili snehové búrky.

Lietadlo bolo rovnaký typ ako stroj na obrázku - Bombardier Dash 8 Q400

podobne.jpg

Chronológia vybraných leteckých nešťastí vo svete od roku 2007

1. januára 2007 - Nad východoindonézskym ostrovom Sulawesi havarovalo lietadlo typu Boeing 737-400, v ktorom sa nachádzalo šesť členov posádky a 96 cestujúcich. Pri havárii zahynulo najmenej 90 osôb.

7. marca 2007 - Nehoda indonézskeho lietadla, ktoré začalo horieť pri pristávaní na letisku v meste Yogyakarta v centrálnej časti ostrova Jáva, si vyžiadala 21 mŕtvych.

5. mája 2007 - Ani jeden zo 114 ľudí na palube lietadla kenských aerolínií neprežil jeho pád do močarín s hustým porastom. Boeing 737-800 sa stratil krátko po štarte z medzipristátia v kamerunskej Douale za prívalového dažďa.

17. júla 2007 - Životy dovedna 198 osôb si vyžiadala nehoda brazílskeho dopravného lietadla, ktoré pri pristávaní v silnom daždi zišlo z dráhy letiska v Sao Paule a vrazilo do čerpacej stanice.

26. augusta 2007 - V Konžskej demokratickej republike havarovalo lietadlo Antonov s ruským pilotom, ktoré viezlo náklad cínovej rudy. Havária si vyžiadala 13 ľudských životov.

7. septembra 2007 - Na letisku v Gome na východe Konžskej demokratickej republiky havarovalo po pristátí nákladné lietadlo. Pri následnom požiari zahynulo na mieste všetkých päť ľudí na palube. Obete boli ruskej národnosti.

16. septembra 2007 - Pri pristávaní na thajskom ostrove Phuket havarovalo lietadlo thajských aerolínií One-Two-Go so 123 pasažiermi a sedemčlennou posádkou. Pri nehode zahynulo 88 ľudí a 42 utrpelo zranenia. Prevažnú väčšinu cestujúcich, 78, tvorili cudzinci, prevažne turisti Európy.

4. októbra 2007 - Najmenej 19 ľudí zahynulo po tom, ako sa zrútilo nákladné lietadlo typu An-26 v rušnej štvrti hlavného mesta Konžskej demokratickej republiky Kinshase. Zahynulo všetkých 14 cestujúcich a traja členovia posádky.

14. októbra 2007 - Malé jednomotorové lietadlo sa zrútilo pri dolnorakúskom Kremse do Dunaja. Nešťastie si vyžiadalo štyroch mŕtvych.

30. novembra 2007 - Haváriu lietadla tureckej leteckej spoločnosti AtlasJetair neprežil ani jeden z 57 ľudí na palube. Lietadlo havarovalo tesne pred pristátím neďaleko mesta Isparta na juhozápade Turecka. Haváriu charterového lietadla tureckej spoločnosti Atlasjet zavinila chyba pilota. Podľa záverečnej správy z vyšetrovania tragického incidentu stratil pilot pri pristávacom manévri orientáciu a nasmeroval lietadlo, nad ktorým mal absolútnu kontrolu, do horského svahu.

9. decembra 2007 Nehoda malého dopravného lietadla, ku ktorej došlo v ukrajinskom Kyjeve, si vyžiadala životy všetkých piatich členov posádky, českých občanov.

4. januára 2008 - Lietadlo so 14 ľuďmi na palube vrátane ôsmich Talianov a jedného švajčiarskeho občana sa zrútilo do Karibského mora pri pobreží Venezuely.

19. januára 2008 - Lietadlo s desiatimi ľuďmi na palube sa zrútilo do hôr neďaleko angolského veľkomesta Huambo. Haváriu nikto neprežil.

10. júna 2008 - Pri havárii lietadla, ktoré po pristátí na letisku v sudánskom hlavnom meste Chartúm zachvátil požiar, zahynulo 30 ľudí. Na palube stroja bolo 203 pasažierov.

20. augusta 2008 - Bilancia smrteľných obetí havárie lietadla na madridskom letisku stúpla na 154. Lietadlu typu MD-82 spoločnosti Spanair sa vztlakové klapky na krídlach nedostali počas štartu do správnej polohy. Išlo o druhý pokus o štart. Po tom, ako sa stroju nepodarilo vzlietnuť na prvýkrát, sa štart odložil o hodinu, pri tomto pokuse však došlo k nešťastiu. Leteckú haváriu zapríčinila kombinácia ľudskej chyby a technickej poruchy. Lietadlo, ktoré malo namierené na Kanárske ostrovy, sa zrútilo po vzlietnutí do výšky 12 metrov.

22. augusta 2008 - Desať ľudí prišlo o život pri havárii malého lietadla v americkom štáte Utah. K tragickej nehode dvojmotorového stroja typu Beech King Air A-100 došlo krátko po štarte z letiska Canyonlands Field. Lietadlo prevážajúce odborníkov na liečbu rakoviny kože po náraze na zem vybuchlo a začalo horieť. O život prišiel pilot a všetkých deväť cestujúcich.

24. augusta 2008 - Desať ľudí zahynulo a štyria ďalší utrpeli zranenia pri havárii malého dopravného lietadla, ktoré sa zrútilo vo východnej Guatemale.

24. augusta 2008 - Kirgizské úrady upravili počet obetí havárie Boeingu 737, ktorý sa zrútil krátko po štarte neďaleko hlavného mesta Biškek, na 68. Stroj kirgizskej spoločnosti Itek Air smeroval do Teheránu, po dopade na zem ho zachvátil ničivý požiar. V lietadle bolo 84 cestujúcich a šesť členov posádky. Väčšina obetí sú Iránci, zvyšok pochádza z Kirgizska, Kazachstanu, Kanady, Turecka a Číny.

14. septembra 2008 - Boeing 737-500 prevádzkovaný spoločnosťou Aeroflot-Nord havaroval počas pristávacieho manévru v meste Perm na Urale, asi 1200 kilometrov východne od Moskvy. Kapitán lietadla stratil priestorovú orientáciu, keď nesprávne dešifroval údaje o výške lietadla z palubných prístrojov. To viedlo k prudkému poklesu stroja a jeho nárazu do zeme. Tragickú haváriu ruského Boeingu, pri ktorej zahynulo 88 ľudí, zapríčinil podnapitý a nedostatočne vycvičený pilot. Vyplynulo to z 10. februára 2009 zverejnených výsledkov vyšetrovania.

27. novembra 2008 - Pri zrútení dopravného lietadla Airbus A320 do mora pri južnom Francúzsku pravdepodobne zahynulo všetkých sedem ľudí, ktorí boli na palube počas skúšobného letu. Na palube lietadla sa nachádzali dvaja nemeckí piloti a päť novozélandských technikov.

15. decembra 2008 - Lietadlo s 11 ľuďmi na palube, ktoré vzlietlo z Dominikánskej republiky a smerovalo do New Yorku s plánovaným medzipristátím na Bahamách, sa zrútilo do mora pri karibskom súostroví Turks a Caicos. Stroj patril portorickej spoločnosti Linea Puertorriquena.

20. decembra 2008 - Tridsaťosem ľudí utrpelo zranenia pri nehode lietadla, ktoré zišlo zo štartovacej dráhy v Denveri v americkom štáte Colorado a začalo horieť. Na palube Boeingu 737 sa nachádzalo 107 cestujúcich a päť členov posádky. Žiadna zo zranených osôb nie je v ohrození života. Lietadlo americkej spoločnosti Continental Airlines smerovalo do Houstonu v štáte Texas.

15. januára 2009 - Let číslo 1549 štartoval približne o 21.30 h SEČ a smeroval do Severnej Karolíny. Niekoľko minút po štarte dostala kontrolná veža v New Yorku hlásenie z kokpitu pilota, podľa ktorého zrážka s kŕdľom vtákov vyradila obidva motory stroja súčasne. Kapitán Chesley "Sully" Sullenberger v 920-metrovej výške nemal inú možnosť, iba pomaly nasmerovať svoje lietadlo so 150 pasažiermi a piatimi členmi posádky do studených vôd rieky Hudson neďaleko newyorského ostrova Manhattan. K havarovanému stroju spoločnosti US Airways, ktorý zostal na povrchu rýchlo tečúcej rieky, sa s cieľom zachrániť pasažierov a pilota - z ktorých mnohí v záchranných vestách stáli na krídlach lietadla - okamžite začalo približovať viacero trajektov. Nikto z pasažierov ani členov posádky okrem šoku a paniky neutrpel zranenia.

5. februára 2009 - Súkromné lietadlo typu Cessna 303 sa zrútilo v Chorvátsku, asi 200 km juhozápadne od metropoly krajiny Záhrebu. V hornatej oblasti dopadu stroja bola hustá hmla, ktorá výrazným spôsobom ovplyvnila aj záchranné práce. Na palube stroja, ktorý smeroval zo Záhrebu do Zadaru, sa nachádzali tri osoby.

7. februára 2009 - Pri páde malého motorové lietadla v oblasti brazílskej Amazónie zahynulo 20 ľudí. Zachránili sa iba štyria pasažieri vrátane deväťročného dieťaťa. Stroj typu Embraer EMB-110P1 havaroval v zlom počasí približne po hodine letu. Zrútil asi 120 kilometrov južne od mesta Manaus do rieky Manacapuru, prítoku Amazonky.

8. februára 2009 - Zlé počasie prerušilo záchranné snahy na nájdenie tých, ktorí mohli prežiť zrútenie malého lietadla do Atlantického oceánu neďaleko Portorika. Podľa úradov sa zatiaľ našli zvyšky jedného zo šiestich pasažierov. Člen portorickej pobrežnej stráže povedal, že očití svedkovia videli explóziu jednomotorového lietadla, ktoré sa následne zrútilo približne kilometer od pobrežia. Všetci pasažieri vrátane pilota boli americkí občania.

10. februára 2009 - Vrtuľník s trojčlennou posádkou havaroval dopoludnia v Budapešti, keď spadol do Dunaja pri moste Lágymányosi. K nehode došlo pri stavenisku čističky odpadových vôd neďaleko ostrova Csepel. Z vrtuľníka stavebnej firmy fotografovali stavbu. Stroj sa zrútil na stavenisko, zadný rotor spadol do šachty a kabína do Dunaja. Posádku z rieky vytiahli robotníci na stavbe. Obeťou havárie bol jeden z riaditeľov stavebnej firmy, ktorá stavia čističku odpadových vôd pri ostrove Csepel. Pád stroja do Dunaja prežili dve osoby pilot a fotograf.

11. februára 2009 - Dvaja príslušníci leteckých síl britskej armády a dve členky organizácie vojenského výcviku zahynuli pri zrážke dvoch ľahkých vojenských lietadiel nad územím Walesu. Stroje britskej armády, ktoré boli na cvičných letoch, sa po kolízii zrútili do blízkosti rezervácie Kenfig, nachádzajúcej sa neďaleko juhowaleského prímorského letoviska Porthcawl. Presnú príčinu tragického incidentu skúmajú experti britských ozbrojených síl.

tasr
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 866
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 345
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 831
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 639
 5. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 568
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 492
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 446
 8. Aká je chémia vôní 9 069
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť 8 887
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 825
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.

Zápas roka? Vémola ho ukončil už v prvom kole

Baba Jaga vydržal iba dve minúty.

Karlos Vémola - Václav Mikulášek. MMA Terminátor vs. Baba Jaga LIVE dnes v Oktagon 19.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na Zem sa vrátil vzácny materiál z asteroidu

Kapsula pristála na púšti v južnej Austrálii.

Kapsula so vzorkami sa vrátila na Zem.

Britské letectvo odfotilo najväčšiu ľadovú kryhu na svete

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C.

Rozhovory medzi Úniou a Britániou budú pokračovať, rozdiely zostávajú

Pobrexitové obchodné rozhovory medzi Európskou úniou a Britániou budú po krátkom prerušení pokračovať v nedeľu.

Ursula von der Leyenová.