BRUSEL. Uvádza sa to v dnes zverejnenej priebežnej hodnotiacej správe, ktorá je tento raz kritickejšia voči Rumunsku.
Brusel konštatuje, že krajina nepokračuje v pokroku zaznamenanom v predchádzajúcej správe pred pol rokom. Hoci možno badať určité pozitívne signály v reforme justície, výsledky nie sú dostatočné. Vo väčšine oblastí pretrvávajú nedostatky, na ktoré EK upozorňovala Bukurešť ešte v júli. Správa zdôrazňuje, že pre Rumunsko je kľúčové, aby do leta, keď sa zverejní hlavné hodnotenie, dosiahol zásadný a nezvratný pokrok.
"Rumunsko musí preukázať, že má nezávisle fungujúcu a stabilnú justíciu, ktorá je schopná odhaľovať a trestať korupciu a dodržiavať vládu zákona," pripomína EK, podľa ktorej je nevyhnutné prijať potrebné zákony na modernizáciu terajšieho systému a riešiť prípady korupcie na vysokej úrovni.
Podobnú výzvu adresuje EK aj Bulharsku, voči ktorému je jej tón miernejší. Bulharské ministerstvo vnútra a spravodlivosti urobilo v reakcii na minuloročné hodnotenie prvé kroky pre štrukturálnu a legislatívnu reformu. Úrady musia pokračovať v tomto smere, aby sa dosiahli konkrétne výsledky. Značný vývoj sa zaznamenal aj v oblasti boja proti korupcii a organizovanému zločinu, kde sa spustil pilotný projekt týkajúci sa vyšetrovania týchto prípadov. Rovnako sa urobili určité kroky pre reformu ministerstva vnútra, hoci výsledky zatiaľ nemožno posúdiť.
Z dôvodu korupcie Brusel v júli pozastavil Sofii stámiliónové platby a odobral dvom vládnym platobným agentúram akreditáciu na spravovanie týchto peňazí.