TOKIO.
Podľa odhadov by prípadný nový ľudský vírus chrípky hrozil zasiahnutím štvrtiny japonskej populácie s tým, že by 40 percent zamestnancov muselo ostať doma. V prípade rozšírenia po celej krajine by vírus mohol spôsobiť až 640 tisíc úmrtí, uviedlo dnes japonské ministerstvo zdravotníctva.
Vláda preto pripravila opatrenia s cieľom zabrániť nákaze dostať sa na japonské územie alebo prinajmenšom dostať ju pod kontrolu.
"Je dôležité oddialiť, ako sa len dá, zavlečenie vírusu do krajiny takými opatreniami, ako je posilnenie karantény a využitie osobitných vlastností nášho štátu ako ostrovnej krajiny," uviedol rezort zdravotníctva.
Hoci pandémia chrípky sa vo svete naposledy vyskytla v roku 1968, experti sa obávajú zmutovania súčasného kmeňa vírusu vtáčej chrípky na ochorenie ľahko prenosné medzi ľuďmi.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala štáty na prípravu národných plánov na zamedzenie šírenia takéhoto vírusu.
Japonský plán počíta s tým, že pri výskyte infekcie za morom by v krajine ostali otvorené len štyri letiská a tri prístavy, kde by fungovala prísna karanténa. Charterové lety by v takomto prípade mohli doviesť späť domov zdravých Japoncov, chorí by však mali zostať v zahraničí. Cudzinci by mali do krajiny zakázaný vstup.
Pokiaľ by už došlo k epidémii priamo v Japonsku, vláda plánuje uzatvoriť školy a obmedziť spoločenské podujatia, ako sú koncerty a filmové predstavenia. Telá obetí by boli spopolnené do 24 hodín.
Vláda zároveň pripravuje aktualizáciu tohto plánu, aby reflektovala pripomienky verejnosti, uviedol dnes minister zdravotníctva Josuke Jamaki.
Chrípková pandémia sa v dejinách šírila po objavení sa nového vírusu, voči ktorému nemali ľudia imunitu. Najhoršia pandémia v roku 1918 spôsobila podľa odhadov smrť až 40 miliónov ľudí.
Hoci na tento rok predpovede nehovoria o zvýšenom riziku nebezpečnej choroby, vlnu obáv vzbudil v Japonsku minuloročný filmový hit Kansen Retto (Nakazené súostrovie), ktorý zobrazuje epidémiu spôsobujúcu smrť a chaos.
Firma Panasonic tento týždeň nariadila rodinám svojich japonských zamestnancov v krajinách s potenciálnym ohrozením, aby sa vrátili domov. Výzva sa týka Číny, väčšiny ázijských krajín, Blízkeho východu a Afriky. Spoločnosť odmietla, že opatrenie je zamerané na šetrenie nákladov.