Melbourne má za sebou konečne najstudenšiu noc tohto leta dvanásť stupňov. O vyše 34 stupňov menej než cez pekelný víkend, počas ktorého sa v Austrálii rozhoreli najtragickejšie požiare v histórii.
Priaznivé počasie ich počet nakoniec znížil na 23. Obyvateľov Melbournu, ktorého okolie bolo zničené najviac, už neštípali oči a vietor nespaľoval kožu. Spúšť, čo však plamene v štáte Viktória za sebou nechali, je obrovská.
Video: Požiare v Austrálii
Tragická štatistika Odhaduje sa, že zomrelo tristo ľudí. Do včerajšej noci bolo potvrdených 181 a ďalších 50 tiel leží v pitevniach bez šance na identifikáciu. Nové odhaľujú po obhliadkach doteraz neprístupných miest, ktoré takmer celé zhoreli. Premiér Viktórie John Brumby hovorí, že spočítavanie obetí sa neskončí skôr ako o týždeň.
Zásoby pitnej vody klesli o viac ako tridsať percent a platí 4. stupeň obmedzení v jej používaní. Požiare znečistili dve obrovské nádrže. Stromy a trávniky sú žltohnedé, vzduch prašný, cítiť spáleniny a na ďalších sedem dní žiadna predpoveď o daždi.
Plamene spustošili 360tisíc hektárov, vyše 750 domov, dve celé školy, uhynula domáca i divá zver. Dve populárne rekreačné strediská Kinglake a Marysville, ktoré boli zrovnané so zemou, úrady zavreli a vyhlásili za miesta zločinu.
Podpaľači masoví vrahovia Predpokladá sa, že asi polovicu požiarov založili podpaľači. Polícia chystá zverejnenie podoby niektorých z nich. Federálny premiér Kevin Rudd ich nazval masovými vrahmi a dodal: „Mali by hniť do konca života vo väzení.“ Rudd zároveň povolal kráľovskú vyšetrovaciu komisiu.
Austrálske médiá prinášajú mimoriadne spravodajstvo o nových obetiach, zázračnom prežití, hrdinskej práci záchranárov, finančných zbierkach a stovkách ľudských príbehov so šťastným i tragickým koncom.
Jedným z nich je príbeh sestier Penny (21) a Melanie (22) Chambersových, ktoré neposlúchli výzvy priateľov na útek zo strediska Kinglake a šli zachraňovať milované kone na maminej farme. Keď ich obkľúčili ohne, bežali sa schovať do susedného domu, ale aj tento dom ľahol popolom a našli tam iba smrť vedno s vnúčatami susedky a ich otcom.
Smrť moderátora Pamätníci doteraz najhorších požiarov z popolcovej stredu 16. februára 1983 hovoria o katastrofe, ktorá sa nedá s tou pred 26 rokmi ani porovnať.
Vtedy zomrelo 75 ľudí a hasilo sa 180 požiarov (teraz 400), o strechu prišlo teraz dvakrát viac ľudí. Najznámejší a najobľúbenejší moderátor televíznych novín Brian Naylor, ktorý na Channel Nine prinášal spravodajstvo z popolcovej stredy 1983, teraz zahynul s manželkou vo svojom dome v Kinglake.
Ekológ, odborník na požiare z Melbournskej univerzity Kevin Tolhurst, vysvetľoval ničivú silu plameňov: „Dlhodobé sucho, obrovský vietor a rekordné teploty 47 stupňov vytvorili ojedinelú kombináciu najideálnejších podmienok na požiare, aké vôbec na svete existujú.“
Spaľujúce peklo Ohne boli také horúce, že by ich energia mohla zásobovať Viktóriu elektrinou dva roky. Plamene šľahali silou 80tisíc kilowattov na meter, čo sa vyrovná 500-násobku atómovej bomby zhodenej na Hirošimu.
Pôdu na nešťastie pripravila trojdňová vlna vyše 43-stupňových horúčav týždeň predtým počas Australian Open v tenise, keď vysala posledné kvapky zo zeme, vysušila rastliny a stromy a zrejme dostatočne nevarovala niektorých ľudí.
Autor: Z Melbourne od nášho spolupracovníka Andreja Bučka