Talianska vláda chce pre prípad Eluany Englarovej meniť ústavu. O zákone bude rokovať v pondelok.
RÍM, BRATISLAVA. Eluana Englarová sa po 17 rokoch vegetatívneho života na prístrojoch priblížila asi najbližšie k smrti. Kým lekári na klinike La Quiete v Udine pokračujú v procese jej postupného odpojenia od vyživovacích hadičiek, v Ríme sa vláda snaží všetkými prostriedkami udržať ju pri živote.
„Jej mozgové bunky sú nažive, vysielajú signály. Je to človek, ktorý by teoreticky mohol mať dieťa," citovala agentúra ANSA premiéra Silvia Berlusconiho. Jeho vládny kabinet v piatok schválil dekrét, ktorý lekárom zakazuje pacientku od prístrojov odpojiť.
Berlusconi chce meniť ústavu
Taliansky prezident Giorgio Napolitano ho však odmietol podpísať, pretože negovať rozhodnutie súdu, ktorý odpojenie povolil, je protiústavné. Berlusconi preto nechal vypracovať zákon, o ktorom by mal parlament dnes hlasovať.
„Prisahal som na ústavu a rešpektujem ju. Nikdy by som ju neporušil. Ale nie je to moloch, a časom sa môže meniť," povedal Berlusconi denníku la Repubblica. Pravicová vláda má v oboch komorách parlamentu a schválenie zákona, ktorý by odpojeniu zabránil, by nemal byť problém.
Advokát rodiny Englarovcov Vittorio Angiolini agentúre ANSA povedal, že kým zákon neexistuje, lekári proces odpojovania nezastavia.
Beppino Englaro, otec Eluany, pozval ministrov, aby sa prišli osobne pozrieť na stav jeho dcéry. Minister zdravotníctva Maurizio Sacconi mu však odkázal, že vládna delegácia pricestuje do Udine len pod podmienkou, že lekári zastavia proces odpájania pacientky.
Sacconi tiež médiá informoval, že jeho inšpektori si prezreli nemocnicu La Quiete v Udine a podľa nich je nespôsobilá na podobný zákrok. "Je to skôr miesto na odpočinok pacientov ako nemocničná štruktúra," citoval ho denník La Repubblica.
Vatikán nechce do prípadu zasahovať
Beppino Englaro v rozhovore pre španielsky denník El País povedal, že už v roku 2004 prosil premiéra Berlusconiho o pomoc. Predseda vlády mu vtedy neodpovedal. Englaro tiež kritizoval Vatikán, že sa mu snaží nanútiť svoje hodnoty. „Môže vysloviť svoj názor, ale Taliansko je laický štát," citoval ho denník El País.
Vatikánsky štátny sekretár Tarcisio Bertone ubezpečil prezidenta Napolitana, že cirkev nebude do prípadu zasahovať. Pápež Benedikt XVI. vo svojej pravidelnej nedeľnej modlitbe Anjel pána priamo o prípade Eluany nehovoril.
„Choroba je súčasťou skúsenosti ľudského bytia, aj keď jej často nerozumieme," vyjadril sa však pápež a vyzval veriacich, aby sa za chorých modlili.
Demokratická strana, najväčší opozičný subjekt, zvolala na utorok večer demonštráciu na ochranu talianskej ústavy na rímske námestie Svätých apoštolov.