PRAHA. České ministerstvo zdravotníctva a vláda sa chystajú reagovať na kroky krajov ovládaných sociálnou demokraciou, kde od pondelka v krajských lekárňach pacienti nemusia platiť regulačný poplatok za vydanie liekov na recept.
V diskusnej relácii Českej televízie to uviedla ministerka zdravotníctva Daniela Filipiová (ODS). Pripustila, že jedným z krokov by mohol byť aj podnet k Európskej komisii, že kraje sa odpúšťaním poplatkov dopúšťajú nekalej verejnej podpory.
Tieňový minister zdravotníctva David Rath z ČSSD, ktorý je aj stredočeským hajtmanom, rušenie poplatkov na krajskej úrovni obhajoval. Zo strany EK sa žiadnych sankcií neobáva.
Kraje, s výnimkou Prahy, kde vládne naďalej ODS, poplatky obchádzajú formou darovacej zmluvy medzi krajom a pacientom. Poplatkom je možné sa vyhnúť iba asi v 40 krajských lekárňach z celkového počtu vyše 2400 lekární v ČR. O zrušení poplatkov v lekárňach zriadených mestom uvažujú aj mestá Ostrava a Brno. Niektoré súkromné lekárne sa búria, pretože zaznamenali úbytok pacientov a pokles tržieb.
"Trocha by ma to zarazilo, keby 30-korunový doplatok, respektíve dar, bol považovaný za nedovolenú podporu a miliardy nejakej automobilke by za podporu považované neboli," poznamenal Rath.
Za podstatne vážnejší problém českého zdravotníctva však Rath aj niektorí ekonómovia považujú to, že v dôsledku hospodárskej recesie môže zdravotníctvu chýbať v tomto roku až 9 miliárd Kč. Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VZP) v januári výber poistného klesol medziročne až o 20 percent. Riešením by mohlo byť zvýšenie platieb štátu za svojich poistencov, teda dôchodcov, deti, matky na materskej a nezamestnaných. V zákone však nie je zakotvená automatická valorizácia a musela by o tom rozhodnúť vláda.
"Myslím si, že to asi bude nevyhnutné. Bude to závisieť na tom, aká hlboká tá kríza, recesia, bude. Zatiaľ sme iba na začiatku. Musíme mať rôzne varianty prístupu, pretože tá situácia sa môže podstatne zhoršiť. Prístup, keď všetci si budú musieť utiahnuť opasky, bude nevyhnutný, ale potom bude nutné mať opatrenia takého typu, aby ten systém neskolaboval alebo sa nedostal do situácie, keď nebude funkčný, pretože na tom závisí (život) množstva ľudí," poznamenal ekonóm Jan Švejnar.
Ministerka zdravotníctva Filipiová je však voči tomu pomerne skeptická a pochybuje, že jej prípadnej žiadosti o ďalšie miliardy do zdravotníctva by bolo ministerstvo financií naklonené. "Kde tie peniaze vezmeme?" položila si rétorickú otázku a nechala ju bez odpovede.