GAZA.
Podľa zdravotníkov mnoho detí vrátane tých, ktoré nestratili členov svojej rodiny alebo svoje domovy, trpí povojnovou traumou. Program duševného zdravia v Gaze sa usiluje takýmto deťom pomôcť v nemocniciach, školách i škôlkach.
Mnoho detí sa napríklad po skončení izraelskej ofenzívy odmietlo vrátiť do svojich domovov. Niektoré z nich majú zlé sny, pomočujú sa alebo preukazujú agresívne správanie. Iné naopak prejavujú len malé známky záujmu a sú apatické, uviedla zdravotná sestra Inas Joudová, ktorá sa na programe zúčastňuje.
Jeden zo spôsobov, akým sa deti vyrovnávajú s povojnovou traumou, je kreslenie. Zdravotníci na základe týchto kresieb analyzujú ich nálady. "Ani tie, ktoré kreslia kvety a stromy, nie sú bezpodmienečne bez traumy. Pekné obrázky môžu odrážať to, v čo dúfajú, že budú vidieť alebo mať," upresnila Joudová. Deťom pomáha vyrovnať sa so skúsenosťami z vojny aj hudba a tanec. Podľa palestínskych lekárskych zdrojov prišlo počas izraelskej ofenzívy v Gaze o život 1300 Palestínčanov, z toho 300 detí.
V konflikte utrpeli aj Izraelčania. Jeho posledná fáza sa začala palestínskym povstaním v roku 2000, keď zlyhali rokovania s Izraelom o vzniku palestínskeho štátu.
Od roku 2000 vystrelili na izraelské mestá v blízkosti pásma Gazy približne 8000 rakiet a mínometných granátov, pričom prišlo o život 18 ľudí. Ďalší traja izraelskí civilisti zahynuli počas vojny. Traumu, ktorú utrpeli izraelské deti, často citovali politici ako odôvodnenie poslednej izraelskej ofenzívy.