TEL AVIV. Izraelskú predvolebnú kampaň poznačila a skrátila vojna v Gaze. Keď sa bojovalo, izraelskí politici sa prejavili štátnicky. Zastavili kampane aj útoky na protivníkov a v jednom šíku sa postavili proti Hamasu aj svetu.
Kampaň prevalcovala vojna
Len čo sa vojna skončila, kampaň nabrala obrátky. Keďže je kratšia, je aj útočnejšia a expresívnejšia. A pretože je krátko po vojne, je o vojne a bezpečnosti. Izraelská volebná história učí, že z takejto situácie profitujú hlavne pravica a ešte viac ultrapravica a muži.
To do nepríjemnej situácie stavia šéfku diplomacie a stredovej strany Kadima Cipi Livniovú. Darmo všade vysvetľuje, že to bola ona a nie minister obrany a šéf labouristov Ehud Barak, kto tlačil kabinet do vojenskej akcie. A že to bola práve ona, kto vyrazil dych svetu s výrokom, že Gaza nepotrebuje humanitárne prímerie, lebo tam nie je humanitárna kríza.
To boli na ženu a matku dvoch synov silné slová. Aj tak to Livniovej nepomohlo. Jednoducho, je žena a tankom nerozumie. Navyše sa zdá, že podľa protivníkov nie je ani dobrá žena, lebo v predvolebných šotoch ukazujú, ako hlasovala proti rodine. Nepodporila dlhšiu rodičovskú dovolenku, ani vyššie prídavky na deti a zákon na vymáhanie alimentov.
Cipi sa to snaží zachrániť tým, že poskakuje na diskotékach a mixuje hudbu s dídžejmi, ale už je asi neskoro.
Voľby budú podľa prieskumov aj komentátorov o mužoch. Najviac sa môže na moc zrejme tešiť líder pravicového Likudu Benjamin (Bibi) Netanjahu.
Ten trávi kampaň vysvetľovaním, že nová americká administratíva si s ním napriek rozdielom bude rozumieť. Jeho protikandidáti zdôrazňujú, že Bibi je pre Obamu priveľký radikál a Izrael môže prísť o americké priateľstvo.
Ešte väčšou hrozbou pre imidž židovského štátu je predpokladaný úspech pravicového populistu Avigdora Liebermana. Jeho protiarabská rétorika je ostrá a po ofenzíve v Gaze sa mnohým v Izraeli počúva akosi ľahšie. Liebermanovo predvolebné heslo: „Kto nie je lojálny, nech príde o občianstvo“, je azda najznámejším sloganom kampane. Lieberman je hlavnou figúrou kampane arabských strán, ktoré by takmer nemali čo ponúknuť. Hrozby sa predávajú najlepšie.
Exotika s marihuanou
A nebol by to Izrael, keby v kampani nefigurovala aj totálna exotika. Je ňou spojenectvo medzi stranou, ktorej jediným programom je legalizácia marihuany a stranou dôchodcov a ľudí, čo prežili holokaust.
Spoločné majú asi len to, že ich program je nereálny. Marihuanu určite nezlegalizujú a pomoc obetiam holokaustu asi tiež nezvýšia. Majú však najzaujímavejší predvolebný šot. Líder strany fajčí jointa na hrobe prvého izraelského premiéra Davida Ben Guriona.