SME

Centrum Simona Wiesenthala pochybuje o úmrtí nacistu

Izraelské Centrum Simona Wiesenthala dnes vyjadrilo "vážne pochybnosti" o medializovaných správach, že najhľadanejší nacistický vojnový zločinec Aribert Heim zomrel v Káhire v roku 1992.

JERUZALEM.

Riaditeľ centra, ktoré pátra po nacistických vojnových zločincoch, Efraim Zuroff pritom konštatoval, že "niet pochýb" o tom, že Heim v Egypte žil. "Otázka však je, či v Egypte zomrel. Máme o tom vážne pochybnosti," uviedol Zuroff pre agentúru Reuters. Reagoval tak na reportáž, ktorú v stredu priniesla nemecká televízia ZDF a denník New York Times. Zuroff poukázal na to, že chýbajú akékoľvek telesné pozostatky Heima alebo dôkaz jeho smrti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rakúsky doktor Heim, prezývaný "Doktor smrť", pôsobil za vojny v rakúskom koncentračnom tábore Mauthausen, kde podľa obvinení pripravil o život stovky väzňov. Do sŕdc im injekciou vstrekoval rôzne roztoky, vrátane benzínu, pričom meral čas, kým u obetí nastala smrť. Podľa svedectiev Heim tiež väzňom robil bez narkózy operácie a odoberal orgány. V roku 1962 unikol z Nemecka pred policajným stíhaním a zmizol.

SkryťVypnúť reklamu

Televízia ZDF citovala Heimovho syna Rüdigera, ktorý povedal, že jeho otec zomrel na rakovinu 10. augusta 1992, pričom v Káhire strávil 30 rokov pod falošným menom.

Ako uviedol riaditeľ Centra Simona Wiesenthala, nemecká polícia mu potvrdila, že Heimov prípad zatiaľ neuzavrela. Správy o jeho smrti prišli podľa neho v čase, keď sa Centrum Simona Wiesenthala chystalo strojnásobiť odmenu za pomoc pri jeho nájdení na milión eur. On sám bol pritom skeptický vzhľadom na nedostatok dôkazov a rodinné záujmy na uzavretí prípadu.

"Čo nie je jasné, čo chýba v zisteniach ZDF a New York Times, je presvedčivý dôkaz, že skutočne zomrel v Egypte v roku 1992. Neexistuje žiadny hrob, neexistuje telo. Nemôžeme urobiť žiadny test DNA," konštatoval Zuroff.

SkryťVypnúť reklamu

V Egypte našli útočisko mnohí hľadaní nacisti

Po tom, ako vyšla na povrch informácia, že dlhé desaťročia hľadaný nacistický utečenec Aribert Heim sa ukrýval a nakoniec aj zomrel pred 17 rokmi v Egypte, sa vynárajú úvahy o tom, či táto africká krajina neposkytovala útočisko viacerým celosvetovo hľadaným nemeckým utečencom.

Podľa najnovších informácií totiž mnohí ďalší hľadaní zločinci z Tretej ríše do Egypta skutočne unikli a po konvertovaní na islam pracovali v krajine na vplyvných miestach. Dialo sa tak na základe spojenectva medzi Káhirou a Berlínom z čias druhej svetovej vojny. Nacistické Nemecko totiž vtedy vehementne podporovalo egyptské snahy vymaniť sa spod britskej nadvlády.

Z blízkych nemecko-egyptských kontaktov profitovali po skončení vojny mnohí nacisti. Egyptskí lídri v 50. rokoch za ich pomoci vypracovali protiizraelskú doktrínu, čo sa po roku 1948, teda v čase vzniku štátu Izrael, prejavilo niekoľkými ozbrojenými konfliktami medzi Jeruzalemom a ostatnými arabskými krajinami. Dôkazom potvrdzujúcim tieto informácie je existencia agentúr, ktoré mali za úlohu dostať z Nemecka a Rakúska nacistických prisluhovačov.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto agentúry boli v spojení predovšetkým s Argentínou, Sýriou a Egyptom. Príkladom úspešnej operácie je napríklad Johann Von Leers, blízky spolupracovník Josepha Goebbelsa. Leers v 50. rokoch utiekol práve do Egypta, kde konvertoval na islam a stal sa šéfom antisionistickej propagandy na ministerstve zahraničných vecí. Podľa historikov boli najmä ministerstvá zahraničia, obrany ako aj spravodajské služby plné bývalých dôstojníkov SA a SS. Príkladom sú mená ako Louis Heiden, Walter Bollmann či Wilhelm Bocker. Ich prítomnosť odhalili v 60. rokoch ruskí inžinieri, ktorí prišli do Egypta za účelom stavebných projektov.

Presné číslo, koľko nacistov odišlo a žilo po vojne v africkej krajine so súhlasom Káhiry, nie je známe. Egyptské úrady sa k tejto téme totiž vyjadrovať odmietajú.

SkryťVypnúť reklamu

sita

Zoznam desiatich nahľadanejších nacistických vojnových zločincov

1. Aribert Heim (Nemecko) - Lekár v koncentračných táboroch v Mauthausene a Buchenwalde, obvinený z vraždy stoviek väzňov vpichnutím smrteľnej injekcie. Nezvestný od roku 1962 pred plánovaným súdnym stíhaním.

2. Ivan (John) Demjanjuk (USA) - Narodil sa na Ukrajine. Obvinený z účasti na masovej vražde židov v tábore smrti Sobibor, pracoval aj v táboroch Majdanek a Trawniki. USA stiahli jeho občianstvo a chcú ho deportovať.

3. Sandor Kepiro (Maďarsko) - Maďarský policajný dôstojník podozrivý z účasti na masovej vražde viac ako 1200 občanov v srbskom meste Novi Sad.

4. Milivoj Asner (Rakúsko) - Šéf polície Slavonska Pozega v Chorvátsku počas druhej svetovej vojny. Hral aktívnu úlohu pri poprave a deportácii na smrť stoviek židov, Cigánov a Srbov. Rakúsko odmietlo vydať ho do Chorvátska pred súd.

SkryťVypnúť reklamu

5. Sören Kam (Nemecko) - Bývalý príslušník SS, údajne zodpovedný za vraždu dánskeho novinára. Ukradol zoznam židovských občanov v Dánsku a umožnil tak ich deportovanie do nacistických koncentračných táborov. Obžalovaný v Dánsku, avšak nemecký súd ho odmietol vydať.

6. Heinrich Böre (Nemecko) - Člen jednotky SS, ktorá slúžila v Holandsku. Odsúdený na smrť v neprítomnosti holandským súdom v roku 1949 za vraždu troch civilistov.

7. Karoly (Charles) Zentai (Austrália) - Účasť na prenasledovaní, popravách a vražde židov v Budapešti v roku 1944. Maďarsko požiadalo Austráliu o jeho vydanie.

8. Michail Gorškow (Estónsko) - Účasť na vražde židov v Bielorusku. Stratil americké občianstvo. Je vyšetrovaný v Estónsku.

9. Algiamntas Dailide (Nemecko) - Zatýkal židov, ktorých neskôr zabili nacisti a litovskí kolaboranti. Deportovaný z USA a odsúdený Litovčanmi, avšak na výkon trestu nenastúpil.

SkryťVypnúť reklamu

10. Harry Mannil (Venezuela) - Zatýkal židov a komunistov, ktorých popravili nacisti a estónski kolaboranti. Očistený vyšetrovaním v Estónsku, avšak má zakázaný vstup do USA.

Centrum Simona Wiesenthala v Jeruzaleme

Nemecko

Trend rastu počtu nových prípadov trvá na Slovensku siedmy týždeň.

Právu na informácie bráni prevažujúci verejný záujem.


TASR
Ilustračné foto.

Nemci čoraz viac využívajú platby kartou alebo mobilmi.


TASR 3
Súvisiace témy: Izrael, Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 3

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu