JERUZALEM.
Riaditeľ centra, ktoré pátra po nacistických vojnových zločincoch, Efraim Zuroff pritom konštatoval, že "niet pochýb" o tom, že Heim v Egypte žil. "Otázka však je, či v Egypte zomrel. Máme o tom vážne pochybnosti," uviedol Zuroff pre agentúru Reuters. Reagoval tak na reportáž, ktorú v stredu priniesla nemecká televízia ZDF a denník New York Times. Zuroff poukázal na to, že chýbajú akékoľvek telesné pozostatky Heima alebo dôkaz jeho smrti.
Rakúsky doktor Heim, prezývaný "Doktor smrť", pôsobil za vojny v rakúskom koncentračnom tábore Mauthausen, kde podľa obvinení pripravil o život stovky väzňov. Do sŕdc im injekciou vstrekoval rôzne roztoky, vrátane benzínu, pričom meral čas, kým u obetí nastala smrť. Podľa svedectiev Heim tiež väzňom robil bez narkózy operácie a odoberal orgány. V roku 1962 unikol z Nemecka pred policajným stíhaním a zmizol.
Televízia ZDF citovala Heimovho syna Rüdigera, ktorý povedal, že jeho otec zomrel na rakovinu 10. augusta 1992, pričom v Káhire strávil 30 rokov pod falošným menom.
Ako uviedol riaditeľ Centra Simona Wiesenthala, nemecká polícia mu potvrdila, že Heimov prípad zatiaľ neuzavrela. Správy o jeho smrti prišli podľa neho v čase, keď sa Centrum Simona Wiesenthala chystalo strojnásobiť odmenu za pomoc pri jeho nájdení na milión eur. On sám bol pritom skeptický vzhľadom na nedostatok dôkazov a rodinné záujmy na uzavretí prípadu.
"Čo nie je jasné, čo chýba v zisteniach ZDF a New York Times, je presvedčivý dôkaz, že skutočne zomrel v Egypte v roku 1992. Neexistuje žiadny hrob, neexistuje telo. Nemôžeme urobiť žiadny test DNA," konštatoval Zuroff.
V Egypte našli útočisko mnohí hľadaní nacisti
Po tom, ako vyšla na povrch informácia, že dlhé desaťročia hľadaný nacistický utečenec Aribert Heim sa ukrýval a nakoniec aj zomrel pred 17 rokmi v Egypte, sa vynárajú úvahy o tom, či táto africká krajina neposkytovala útočisko viacerým celosvetovo hľadaným nemeckým utečencom.
Podľa najnovších informácií totiž mnohí ďalší hľadaní zločinci z Tretej ríše do Egypta skutočne unikli a po konvertovaní na islam pracovali v krajine na vplyvných miestach. Dialo sa tak na základe spojenectva medzi Káhirou a Berlínom z čias druhej svetovej vojny. Nacistické Nemecko totiž vtedy vehementne podporovalo egyptské snahy vymaniť sa spod britskej nadvlády.
Z blízkych nemecko-egyptských kontaktov profitovali po skončení vojny mnohí nacisti. Egyptskí lídri v 50. rokoch za ich pomoci vypracovali protiizraelskú doktrínu, čo sa po roku 1948, teda v čase vzniku štátu Izrael, prejavilo niekoľkými ozbrojenými konfliktami medzi Jeruzalemom a ostatnými arabskými krajinami. Dôkazom potvrdzujúcim tieto informácie je existencia agentúr, ktoré mali za úlohu dostať z Nemecka a Rakúska nacistických prisluhovačov.
Tieto agentúry boli v spojení predovšetkým s Argentínou, Sýriou a Egyptom. Príkladom úspešnej operácie je napríklad Johann Von Leers, blízky spolupracovník Josepha Goebbelsa. Leers v 50. rokoch utiekol práve do Egypta, kde konvertoval na islam a stal sa šéfom antisionistickej propagandy na ministerstve zahraničných vecí. Podľa historikov boli najmä ministerstvá zahraničia, obrany ako aj spravodajské služby plné bývalých dôstojníkov SA a SS. Príkladom sú mená ako Louis Heiden, Walter Bollmann či Wilhelm Bocker. Ich prítomnosť odhalili v 60. rokoch ruskí inžinieri, ktorí prišli do Egypta za účelom stavebných projektov.
Presné číslo, koľko nacistov odišlo a žilo po vojne v africkej krajine so súhlasom Káhiry, nie je známe. Egyptské úrady sa k tejto téme totiž vyjadrovať odmietajú.
sita
Zoznam desiatich nahľadanejších nacistických vojnových zločincov
1. Aribert Heim (Nemecko) - Lekár v koncentračných táboroch v Mauthausene a Buchenwalde, obvinený z vraždy stoviek väzňov vpichnutím smrteľnej injekcie. Nezvestný od roku 1962 pred plánovaným súdnym stíhaním.
2. Ivan (John) Demjanjuk (USA) - Narodil sa na Ukrajine. Obvinený z účasti na masovej vražde židov v tábore smrti Sobibor, pracoval aj v táboroch Majdanek a Trawniki. USA stiahli jeho občianstvo a chcú ho deportovať.
3. Sandor Kepiro (Maďarsko) - Maďarský policajný dôstojník podozrivý z účasti na masovej vražde viac ako 1200 občanov v srbskom meste Novi Sad.
4. Milivoj Asner (Rakúsko) - Šéf polície Slavonska Pozega v Chorvátsku počas druhej svetovej vojny. Hral aktívnu úlohu pri poprave a deportácii na smrť stoviek židov, Cigánov a Srbov. Rakúsko odmietlo vydať ho do Chorvátska pred súd.
5. Sören Kam (Nemecko) - Bývalý príslušník SS, údajne zodpovedný za vraždu dánskeho novinára. Ukradol zoznam židovských občanov v Dánsku a umožnil tak ich deportovanie do nacistických koncentračných táborov. Obžalovaný v Dánsku, avšak nemecký súd ho odmietol vydať.
6. Heinrich Böre (Nemecko) - Člen jednotky SS, ktorá slúžila v Holandsku. Odsúdený na smrť v neprítomnosti holandským súdom v roku 1949 za vraždu troch civilistov.
7. Karoly (Charles) Zentai (Austrália) - Účasť na prenasledovaní, popravách a vražde židov v Budapešti v roku 1944. Maďarsko požiadalo Austráliu o jeho vydanie.
8. Michail Gorškow (Estónsko) - Účasť na vražde židov v Bielorusku. Stratil americké občianstvo. Je vyšetrovaný v Estónsku.
9. Algiamntas Dailide (Nemecko) - Zatýkal židov, ktorých neskôr zabili nacisti a litovskí kolaboranti. Deportovaný z USA a odsúdený Litovčanmi, avšak na výkon trestu nenastúpil.
10. Harry Mannil (Venezuela) - Zatýkal židov a komunistov, ktorých popravili nacisti a estónski kolaboranti. Očistený vyšetrovaním v Estónsku, avšak má zakázaný vstup do USA.
Centrum Simona Wiesenthala v Jeruzaleme