JOHANNESBURG. Európska únia nezruší sankcie voči Zimbabwe pokiaľ nebude isté, že nová vláda národnej jednoty spĺňa podmienky dohody o zdieľaní moci. Vo štvrtok to vyhlásil veľvyslanec EÚ v Južnej Afrike Lodewijk Briet.
"Prvým krokom k normalizácii situácie v Zimbabwe musí byť prijatie opatrení na vybudovanie dôveryhodnosti novej vlády," povedal Briet s tým, že EÚ zatiaľ pokladá zrušenie sankcií za predčasné. "Všetky strany musia najprv plne dodržať podmienky dohody o zdieľaní moci," zdôraznil.
Dodal, že sankcie nie sú zamerané proti obyvateľstvu, ale proti skupine ľudí a firiem napojených na vládu a porušujúcich ľudské práva a demokratické princípy. Sankcie podľa Brieta zahŕňajú len cestovné obmedzenia a zmrazenia účtov spomínaných subjektov. Veľvyslanec zároveň pripomenul, že únia zostáva hlavným poskytovateľom humanitárnej a rozvojovej pomoci pre Zimbabwe. EÚ krajine ročne poskytne skoro 90 miliónov eur.
Spory o rozdelení moci medzi prezidentom Robertom Mugabem a lídrom opozície Morganom Tsvangiraiom pretrvávajú od minulého roka, keď na jar Tsvangirai vyhral prvé kolo prezidentských volieb, z druhého však pre násilnosti zo strany ľudí lojálnych Mugabemu odstúpil. Na jeseň sa politickí súperi dohodli na rozdelení moci, problémom však ostalo konkrétne obsadenie ministerských postov. Tsvangirai nedávno súhlasil, že sa stane premiérom novej vlády národnej jednoty. Okrem politickej krízy v krajine pokračuje aj epidémia cholery, obrovským problémom je takisto hyperinflácia, ktorá dosahuje najvyššie hodnoty na