ŠTRASBURG. Európsky parlament vo štvrtok prijal rezolúciu, v ktorej žiada "členské štáty Európskej únie, aby uznali existenciu Kosova.“ Pozmeňovací návrh liberálnej frakcie prešiel aj napriek odporu poslancov z piatich členských krajín - Slovenska, Španielska, Cypru, Rumunska a Grécka, ktoré Kosovo neuznali.
Rezolúcia ďalej vyzýva vládu v Prištine, aby rešpektovala etnické a kultúrne menšiny v Kosove, predovšetkým Srbov, Rómov, Bosniakov a Turkov. Text kritizuje kosovskú vládu za právne postavenie Rómov, ktorí nemajú v krajine štátnu príslušnosť a ani vlastnícke práva. Europoslanci tiež upozornili na "kritický zdravotný stav rómskych rodín v utečeneckých táboroch Osterode a Cesmin Lug.“ Súčasťou rezolúcie je aj žiadosť, aby
"Srbsko a Kosovo nadviazali konštruktívny dialóg.“ Ten by sa mal viesť aj prostredníctvom založenia "multietnickej európskej vysokej školy“ a zariadení určených pre srbskú menšinu z Mitrovice a Prištiny.
MZV: Výzva na uznanie Kosova nezmení odmietavé stanovisko SR
Slovensko neuzná nezávislé Kosovo ani pod tlakom Európskeho parlamentu (EP). Ten dnes prijal rezolúciu, v ktorej vyzval členské štáty Európskej únie, aby uznali existenciu Kosova. "Ani táto rezolúcia nič nemení na postoji slovenskej vlády," povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí (MZV SR) Ján Škoda. Pripomenul, že rezolúcia prešla napriek odporu slovenských europoslancov. Nesúhlasili s ňou ani poslanci z ďalších štátov, neuznávajúcich Kosovo - Španielska, Cypru, Rumunska a Grécka.
SR považuje odtrhnutie Kosova od Srbska za protiprávne. Premiér Robert Fico v októbri v Belehrade po rokovaní so srbským premiérom Mirkom Cvetkovičom zopakoval, že Slovensko nevidí žiaden dôvod, aby uznalo Kosovo. Verí, že Medzinárodný súdny dvor v Haagu potvrdí nelegálnosť osamostatnenia juhosrbskej provincie. Fico je presvedčený, že bolo v príkrom rozpore s medzinárodným právom. "Ak existuje aspoň štipka spravodlivosti v tomto svete, tak medzinárodný súd to musí povedať," vyhlásil.
Slovensko sa ako humanitné gesto rozhodlo uznávať kosovské pasy.
sita
Kosovskí Srbi zablokovali dva hraničné priechody
Niekoľko stoviek kosovských Srbov dnes vyjadrilo nespokojnosť so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v krajine zablokovaním hraničných priechodov so Srbskom.
Kosovskí Srbi dnes protestovali aj proti rozmiestneniu misie EÚ (EULEX) v severnej, prevažne Srbmi obývanej časti Kosova. Demonštranti zablokovali cesty pri hraničných priechodoch Brnjak a Jarinje. V dave bolo vidieť transparenty s heslami "Nie hranici so Srbskom" a "Stop kosovským bezpečnostným jednotkám".
Pri hraničných priechodoch sa zhromaždilo aj niekoľko desiatok vozidiel EULEX a kosovskej polície. Protest sa okolo poludnia skončil bez incidentov.
Kosovskosrbskí lídri vytkli v stredu srbskej vláde v Belehrade, že nebojuje dostatočne efektívne za zachovanie Kosova v rámci Srbska. Predstavitelia srbských obcí informovali, že zablokujú hlavné cesty v severnej časti Kosova na protest proti zlej bezpečnostnej situácii v oblasti.
Zároveň podotkli, že situácia v Kosove sa osobitne zhoršila po EULEX-e a sformovaní bezpečnostných síl Kosova.
Podľa nich sa jednotky NATO v Kosove (KFOR) pridali na stranu Albáncov a prostredníctvom letákov verbujú srbskú mládež, aby vstúpila do radov kosovských bezpečnostných síl.
tasr