predseda výboru šéfov zdravotníckych služieb armád členských krajín aliancie Roger Van Hoof.
Lekárski experti aliancie podľa neho porovnali a analyzovali všetky dostupné informácie a dôkazy a nenašli nič, čo by poukazovalo na vážne zdravotné riziká používania zbraní s ochudobneným uránom. Dnešné vyhlásenie NATO je zatiaľ najjasnejším odmietnutím možného prepojenia rakovinových ochorení u množstva balkánskych veteránov s používaním uránovej munície v Kosove a Bosne.
"Nemožno zaznamenať žiadny nárast chorobnosti alebo úmrtnosti u vojakov, ktorí boli nasadení na Balkáne v porovnaní s tými, ktorí nasadení neboli. Podľa dostupných dôkazov nemôže byť konštatovaná príčinná súvislosť medzi ochudobneným uránom a ťažkosťami alebo poruchami (vojakov)," vyhlásil Van Hoof na tlačovej konferencii v bruselskom sídle NATO.
Akékoľvek ohrozenie zdravia uránom je závislé na stupni rádioaktívneho ožiarenia. NATO však nemá dôkazy, že by v nejakom prípade došlo k ožiareniu prevyšujúcemu bezpečnú úroveň, dodal Van Hoof.
Podľa hovorcu aliancie Marka Leityho NATO netvrdí, že zbrane s ochudobneným uránom sú úplne bezpečné, pretože pri ich použití existuje v istých "veľmi obmedzených" situáciách "nízke riziko" pre zdravie vojaka. Ochudobnený urán však nie je potenciálnou hrozbou pre Balkán, ubezpečil.
Predseda lekárskeho výboru Van Hoof dnes odmietol termín "balkánsky syndróm" a odporučil novinárom, aby písali o "zdravotných problémoch" vojakov. Tie však nespôsobuje ochudobnený urán, ale množstvo ďalších faktorov, ktorým sú vojaci vystavení počas bojových operácií. Tie bude aliancia študovať, pretože jej záleží na zdraví svojich vojakov.
Zdravotnú "nezávadnosť" uránovej munície dokumentoval na praktických prípadoch lekársky expert amerických ozbrojených síl David Lam. Vyfajčenie dvoch cigariet denne alebo séria röntgenologických vyšetrení spôsobujú ľudskému organizmu väčšie ožiarenie ako hodina zaobchádzania s hrotom strely z ochudobneného uránu. "Ak v skutočnosti existujú zdravotné riziká služby na Balkáne, musíme sa pozrieť na všetky ostatné príčiny, nesústrediť sa iba na urán," odporučil.
Predbežné závery predložili lekárski experti popoludní na rokovanie novozriadeného výboru NATO na preskúmanie dôsledkov ochudobneného uránu. Podľa Hoofa lekári navrhujú preskúmať, či zdravotný stav vojakov pôsobiacich na Balkáne je odlišný od ostatných vojakov. Členské krajiny aliancie súhlasili, že uskutočnia analýzy chorobnosti a úmrtnosti svojho vojenského personálu a porovnanie "balkánskych" vojakov s tými, ktorí v tomto regióne neslúžili.
Lekárski experti zdôraznili, že aliancii záleží na zdraví svojich vojakov a ich ťažkosti sú imperatívom pre ich podrobné preskúmanie a prevenciu.