PRAHA, BRATISLAVA. Za znásilnenie a zverejnenie prepisu policajného odpočúvania môže v Česku hroziť rovnaký trest päť rokov väzenia. Vyplýva to z novely trestného zákona, o ktorej v týchto dňoch rokujú českí poslanci.
Ustanovenie, ktoré za rovnaký novinársky počin umožňuje potrestať aj pokutou päť miliónov korún, v dolnej komore už raz prešlo. Z dvesto zákonodarcov zaň v novembri zahlasovalo 149. Hoci horná komora zákon vrátila, takým vysokým počtom hlasov by pokojne prehlasovali veto senátorov aj prezidenta.
Výnimočne tvrdý
Dodatok, ktorý zakazuje verejnosti sprístupniť policajné nahrávky, do novely potichu a bez diskusie vsunul poslanec vládnej ODS Marek Benda.
„Chcem dosiahnuť, aby odpočúvania neslúžili na šírenie klebiet," vysvetlil Benda denníku MF Dnes. Zákaz však narazil na odpor českých novinárov, Reportérov bez hraníc aj Európskej asociácie vydavateľov novín.
„Ide o zásadný zásah do činnosti médií a zároveň o najvýznamnejšiu zmenu v oblasti mediálneho práva od roku 2000, keď bol prijatý súčasný tlačový zákon," napísali šéfredaktori popredných českých médií v otvorenom liste senátorom.
„Zákon by vážne ohrozil ústavou zaručené právo šíriť správy a informácie," napísali Reportéri bez hraníc. „Na niečo podobného sme reagovali v Bulharsku, Nemecku, Rumunsku či v Británii. Český návrh však považujeme za výnimočne tvrdý," povedal MF Dnes šéf medzinárodnej organizácie Olivier Basille.
Posadnutí strachom
Práve vďaka možnosti publikovať odpočúvania sa česká verejnosť v roku 2006 dozvedela o kontaktoch mŕtveho mafiána Františka Mrázka na politikov.
„Ľudia maju právo vedieť, čo robia politici platení z ich daní," povedal SME Jaroslav Kmenta, ktorý po spracovaní stoviek hodín odpočúvania s kauzou „krstný otec Mrázek" prišiel. Bendova iniciatíva podľa Kmentu prišla v reakcii na kauzu.
Investigatívny novinár týždenníka Respekt Jaroslav Spurný v iniciatíve vidí „neznalosť a hlúposť". „Českí poslanci sú posadnutí strachom z odpočúvania," povedal SME Spurný. Českom v posledných rokoch otriaslo niekoľko káuz odpočúvania politikov, za ktorými mali stáť ich rivali.
„Ak bude prevažovať verejný záujem, je možné s odvolaním na Listinu základných práv a slobôd prepisy zverejniť," obhajuje svoj nápad Benda. Spurný aj Kmenta sa však zhodujú, že hrozba trestu môže novinárov odrádzať od ich práce.
Prvý náhubok v Česku?
„Je to zastrašovanie novinárov aj ich zdrojov informácií," myslí si Kmenta. „Zákaz by bol prvý náhubok pre novinárov."
Kontroverzná novela trestného zákona tiež ponecháva trestný čin ohovárania a zakazuje zverejňovanie mien páchateľov pred ich odsúdením.
Podľa Reportérov bez hraníc ide Praha zlým príkladom štátom, ktoré nedodržujú slobodu slova. „Povedia si: Pozrite sa na Česko, predsedajúcu krajinu únie, tam to platí tiež," uviedol Basille.
O nezávislosť sa boja aj v Maďarsku
Nový zákon má vymaniť médiá z vplyvu politikov. Panujú však obavy, že im ich podriadi ešte viac.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Nový zákon o elektronických médiách pripravujú i v Maďarsku. Tretia a zrejme posledná verzia návrhu zákona má byť zverejnená do polovice februára.
Prvé dve vyvolali škandál. Aj keď politici hlásali, že má zákon vymaniť médiá spod ich vplyvu, po vzájomnej dohode pripravili normu, ktorá najmä verejnoprávne médiá úplne podriaďuje dvom hlavným politickým stranám a dáva im viacero pák proti ostatným televíznym a rozhlasovým staniciam.
V rukách politikov
Podľa spravodajského serveru index.hu väčšina sporných ustanovení zostala aj v tretej verzii zákona. Namiesto doterajších oddelených mediálnych rád jednotlivých verejnoprávnych médií navrhuje jednu Radu pre verejnoprávnosť z delegátov strán volených na šesť rokov.
Dominovali by jej zástupcovia dvoch najväčších strán, dnes vládnucich socialistov a opozičného Fideszu.
Panuje tiež obava, že zriadením rady si politici vytvoria ďalšie dobre platené funkcie. Plat člena rady má byť na úrovni štátneho tajomníka, bude mať nárok na 40dňovú platenú dovolenku a ďalšie privilégiá.
Mediálna polícia asi nebude
Okrem rady má vzniknúť Národný mediálny úrad dohliadajúci na elektronické médiá. Z tretej verzie pravdepodobne vypadne najkritizovanejší paragraf o zriadení „mediálnej polície" jej pracovníci mali mať právo podľa vlastného uváženia kedykoľvek i bez súhlasu majiteľa a novinárov vniknúť do akejkoľvek miestnosti v redakciách a prehľadať ju.
Aj podľa novej verzie by však úrad mohol zastaviť vysielanie niektorých programov či celej stanice, ak porušia zásadu vyváženosti či ustanovenia na ochranu detí a menšín. Vyváženosť či ochranu detí však zákon nijako nespresňuje, úrad by tak o ich porušení rozhodoval úplne svojvoľne.
(pm)
Lisabon ďalej visí vo vzduchu
Ani po šiestich hodinách debaty sa Praha nevyjadrila k Lisabonu.
PRAHA, BRATISLAVA. Líder socialistov Jiří Paroubek o sebe prezradil, že je „od prírody dobrák", ktorý chce podať pomocnú ruku. Poslankyňa zelených Kateřina Jacques si pripadá „ako Alenka v krajine zázrakov".
To je výsledok včerajšej šesťhodinovej schôdze snemovne na tému Lisabonská zmluva. Hlasovania o dokumente, ktorý sa po parlamente takmer bezprizorne potuluje už rok, sa Európa nedočkala. Len trochy napätia.
Lisabon do programu presadila ČSSD, odsunutie rokovania nadnes ODS a komunisti. ODS chce k hlasovaniu pristúpiť až po stanoviskách výborov.
(spa)