PEKING. Z Tvrdia to vedci, ktorých názory dnes zverejnila webová stránka www.telegraph.co.uk.
Priehrada C'-pching-pchu vysoká 156 metrov obsahuje 315 miliónov ton vody a leží iba 503 metrov od zlomovej línie - a 4,83 kilometra od vlaňajšieho epicentra zemetrasenia v provincii Sečuán.
Vedci v Číne a USA teraz tvrdia, že váha vody a účinky jej prenikania do skál mohli vyvolať tlak na zlomovú líniu pod povrchom. Tlak spustil reťazové posuvy a trhliny, ktoré vyústili do zemetrasenia.
Fan Siao, hlavný inžinier Sečuánskeho geologického a mineralogického úradu v meste Čcheng-tu, vyhlásil, že stavba a naplnenie priehrady vodou v roku 2004 s veľkou pravdepodobnosťou viedli k pohrome. "Existuje mnoho prípadov, keď vodná priehrada vyvolala zemetrasenie," uviedol inžinier. "Toto zemetrasenie bolo v tejto oblasti veľmi neobvyklé," dodal.
Vlani v máji zasiahlo provinciu zemetrasenie s magnitúdou 7,9 a o strechu nad hlavou pripravilo vyše päť miliónov ľudí. Pre väčšinu Číňanov je stále bolestnou a citovou záležitosťou. Vláda veľmi rýchlo poprela názory, že katastrofu má zrejme "na svedomí" priehrada C'-pching-pchu. Navyše, výskumníkom nesprístupnila seizmologické a geologické údaje, aby mohli zemetrasenie ďalej skúmať.
Hoci Sečuán je región so sklonom k zemetraseniam, mnohých vedcov prekvapila sila vlaňajšej pohromy. Christian Klose, vedec z Kolumbijskej univerzity v USA, vyhlásil, že k "veľkej seizmickej aktivite" na tamojšej zlomovej línii nedošlo milióny rokov.
Podľa Klosa náhly presun obrovského množstva vody do regiónu mohol zmierniť tlak medzi oboma stranami zlomovej línie. Zmiernenie spôsobilo, že sa začali od seba odsúvať, a zároveň natoľko zvýšilo priamy tlak, že došlo k trhlinám.