HAAG.
Vládne aj opozičné strany v posledných týždňoch otvorene spochybnili rozhodovací proces vtedajšej vlády v týždňoch, ktoré predchádzali irackej vojne.
Holandsko neposkytlo v roku 2003 vojenskú podporu pre vojnu, ale vyjadrilo jej politickú podporu.
Balkenende povedal na mimoriadnej tlačovej konferencii, že na základe zanietenej mediálnej a politickej diskusie zriaďuje "nezávislú komisiu". Premiér sa však postavil na odpor proti úplnému parlamentného prieskumu, ktorý požaduje opozícia.
Už v roku 2003 vtedy opoziční labouristi spochybnili rozhodnutie vládyvedenej Balkenendeho Kresťansko-demokratickou stranou. Labouristi, ktorí po voľbách v roku 2006 utvorili s kresťanskými demokratmi vládnu koalíciu, súhlasili, že parlamentné vyšetrovanie nie je nevyhnutné.
Podobné vyšetrovania v iných krajinách potvrdili, že v Iraku sa pred inváziou nenachádzali zbrane hromadného ničenia. Údajná vedomosť o ich výskyte sa stala podnetom pre americký vojenský zásah.
V krajine tulipánov, kde sídlia medzinárodné súdy, sa otvorene hovorí o oprávnenosti zásahu a o tom, či sa Spojené štáty nedopustili porušenia medzinárodného práva. Holandské médiá upozorňujú, že pre Holandsko a medzinárodné súdnictvo by tak netransparentnosť v rozhodovacom procese vtedajšej vlády o podpore pre americký zásah v Iraku znamenala medzinárodnú hanbu.
Holandské média priniesli správy o zintenzívnených holandsko-amerických kontaktoch pred uskutočnením americkej invázie do Iraku v roku 2003.