TOKIO, BRATISLAVA. Informačná vojna môže byť v dnešnom globalizovanom svete efektívnejšia ako skutočné rinčanie zbraní. Uvedomujú si to najmä veľmoci, ktoré chcú „svojím pohľadom na svet,“ ovplyvňovať svetové dianie.
Do pretekov, v ktorých si už roky konkurujú Američania, Briti, Francúzi a Nemci, sa zapájajú aj ázijskí giganti. Vlastný kánal vysielajúci v angličtine do celého sveta si najnovšie založili Japonci.
Do piatich rokov si trúfajú osloviť 150 miliónov domácností po celom svete a rozšíriť spravodajstvo aj do arabčiny, čínštiny a španielčiny.
NHK Television - kliknite sem
„Japonská televízna diplomacia je slabá v porovnaní s inými krajinami,“ povedal ešte v roku 2006 šéf diplomacie Taro Aso, ktorý vznik kanála NHK podporil. Japonskí politici majú dlhodobo pocit, že ich krajina nie je dostatočne mediálne pokrytá, tak ako by sa patrilo na druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Hnevá ich aj rastúci záujem o Čínu, ktorú považujú za kontinentálneho konkurenta.
Peking má televíziu CCTV, ktorej kánaly šíria komunistické myšlienky do sveta v angličtine, španielčine a francúzštine. Pre britskú BBC či americkú CNN však nie je žiadnou konkurenciou.
Svetové kanály
BBC World: britský gigant vysiela aj v arabčine.
CNN: americký fenomén.
France 24: intenzívne sa venuje Afrike.
Russia Today: prokremeľská televízia.
Al-Džazíra: populárna v arabskom svete.
Deutsche Welle: nemecká televízia.