Z ťažkej hospodárskej situácie má vyviesť arktický ostrov sociálna demokratka. Islanďanov nezaujíma spálňa novej premiérky. Očakávajú od nej, že ostrov dovedie k predčasným voľbám a stabilite.
REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Začínala ako letuška v spoločnosti Icelandair. Meno si urobila ako bojovná odborárka, čo ju v roku 1978 katapultovalo do parlamentu. Dnes sa stane prvou premiérkou ostrova a prvou lesbičkou na svete, ktorá dosiahla taký vysoký post.
Johanna Sigurdardottirová (66) naposledy pracovala na poste ministerky pre sociálne veci. Do práce tvrdohlavo jazdila na ošarpanom mitsubishi napriek tomu, že mala nárok na limuzínu s vodičom.
Svätá Johanka
„Je veľmi skúsená politička a najlepšia voľba v súčasnej kritickej situácii. Vždy sa zaujímala o najchudobnejších," hovorí pre SME profesor ekonómie z univerzity v Reykjavíku Gylfi Magnusson.
Ako ministerka sústredila veľkú pozornosť na zdravotne postihnutých, dôchodcov a snažila sa bojovať proti domácemu násiliu. Ľudia ju preto prezývajú svätá Johanka.
V čase, keď ostrovom otriasla dôvera v politické špičky, Sigurdardottirová si udržala vysokú popularitu. Kým do premiéra Geira Haarda hádzali demonštranti vajíčka, jej osobný rating narástol na 73 percent.
Súkromie ľudí nezaujíma
Fakt, že je lesbička a uzavrela civilné partnerstvo so známou novinárkou Joninou Leosdottirovou, si všimli médiá na celom svete. Britský denník Times napísal, že nová šéfka vlády má dvoch synov z predchádzajúceho manželstva s bankárom Torvaldurom Johannessonom.
„Ja som prekvapený, že sa o tom v Európe vôbec diskutuje. Tu ľudí sexuálne preferencie politikov netrápia," reaguje Magnusson. Islanďanov podľa neho v prvom rade zaujíma, čo urobí nová premiérka s potápajúcou sa ekonomikou.
Sigurdardottirová je členkou sociálnodemokratickej koalície a spolu s ľavicovým zeleným hnutím bude vládnuť do predčasných parlamentných volieb. Hlasovať sa bude 9. mája.
Či sa v kresle udrží aj po tomto termíne, je neisté. Podľa prieskumov jej strana nepatrí medzi najpopulárnejšie a voľby zrejme vyhrá spomínané ľavicovozelené hnutie (VG).
Odchádzajúci konzervatívci varujú, že Sigurdardittirová zvýši dane a nebude schopná riešiť ekonomické problémy. „Johanna je veľmi dobrá žena, ktorá však rada míňa verejné peniaze," povedal odchádzajú premiér Geir Haarde. Jeho strana bola pri moci takmer 20 rokov a nevie sa zmieriť s odchodom do opozície.
Šetrenie a prepúšťanie
Analytici tvrdia, že nová vláda bude mať zviazané ruky. Štát chráni pred bankrotom desaťmiliardová pôžička v dolároch od Medzinárodného menového fondu, ktorá nedovolí žiadne rozhadzovanie a nezodpovednú rozpočtovú politiku.
Ešte v roku 2007 patril Island medzi päť najbohatších štátov sveta, dnes sú štatistiky varujúce. Po krachu troch najväčších bánk a zrútení finančného systému klesne hospodárstvo v tomto roku o 9,6 percenta. Očakáva sa vyše 13-percentná inflácia a počet nezamestnaných narastie na 20-tisíc.
Island je ochotný obetovať tresku
Brusel sľubuje Islanďanom rýchle členstvo v Európskej únii. Vstúpiť by mohli už v roku 2011 spolu s Chorvátmi.
BRUSEL, BRATISLAVA. To, čo Slovensku trvalo desať rokov, Island stihne za pár mesiacov. Európska únia má o Reykjavík záujem a láka ho sľubmi, že ak požiada o členstvo, rokovania prebehnú extrémne rýchlo.
Ostrovný štát doteraz Brusel viacmenej ignoroval pre strach z ohrozenia rybárov. Po vstupe by totiž v islandských vodách mohli loviť aj Briti či Španieli. Malý národ má navyše už dnes neobmedzený prístup na jednotný trh únie spolu s Nórmi a Švajčiarmi, takže členstvo nebolo témou ani z ekonomických dôvodov. Všetko zmenila až finančná kríza.
Zasľúbené euro
„Šance na vstup sú také vysoké, ako nikdy predtým. Potrebujeme sa zbaviť slabej koruny a prijať euro," hovorí profesor ekonómie Gylfi Magnusson. Podotýka, že členstvu začínajú byť naklonení aj lovci tresiek a názor mení aj euroskeptický minister pre rybolov Einar Gudfinnsson.
Vstup do únie najaktívnejšie presadzujú vládni sociálni demokrati. Aj napriek odporu konzervatívcov chcú zorganizovať referendum.
„Uprednostňujeme vstup dvoch krajín naraz. Ak Island v krátkom čase požiada o členstvo, vstúpiť bude môcť s Chorvátskom," povzbudil ostrovanov komisár pre rozšírenie Olli Rehn v denníku Guardian.
Lobing Škandinávie
Tento postup je ojedinelý v porovnaní s komplikovaným rozširovaním únie na východ. Islandu pomáha fakt, že má väčšinu zákonov v súlade s právom únie a ide o 300tisícový národ, čo je stredne veľké mesto v Nemecko. Má strategickú polohu, bohaté prírodné zdroje a silný lobing Škandinávie.
„Zároveň mám pocit, že Európa s nami súcití a chce nám pomôcť von z krízy," hovorí Magnusson. Tá pomoc však zadarmo nebude.
Štefan Hudec