JAKARTA. Približne sto Indonézanov z radikálnej moslimskej skupiny sa dnes zhromaždilo pred veľvyslanectvom USA v Jakarte a niektorí z nich kritizovali amerického prezidenta Baracka Obamu za raketové útoky v Pakistane, pripisované Amerike.
"Obama sľúbil zachovávanie vzájomného rešpektu s moslimským svetom, ale postoj, ktorý USA prejavujú tým, že útočia v Pakistane a Afganistane, znamená, že zmena nenastala," uviedol Hírú Binawan, vodca jakartskej vetvy organizácie nazývanej Hizbut Tahrír Indonesia.
Hoci v krajine existuje aj radikálne krídlo, väčšina indonézskych moslimov vyznáva umiernenú podobu islamu. V Indonézii sú obyvatelia takisto veľmi hrdí na to, že Obama strávil štyri roky svojho detstva v Jakarte.
Rakety boli vystrelené na Pakistan minulý týždeň a zahynulo pri nich najmenej 14 ľudí. Z paľby sú upodozrievané Spojené štáty. Išlo o prvý takýto úder, odkedy Obama nastúpil do prezidentského úradu v Bielom dome.
Niektorí demonštranti z moslimskej skupiny Hizbut Tahrír Indonesia niesli aj pútače s nápisom "Obama je rovnaký ako Bush".
Indonézia je kľúčovým spojencom vo vojne proti terorizmu vedenej Spojenými štátmi a spolieha sa na Ameriku v obchode aj v investíciách. Mnohé politické kroky bývalého prezidenta USA Georgea W. Busha, najmä na Blízkom východe, boli v prevažne moslimskej krajine nepopulárne.