DAVOS, TEL AVIV. Turecký premiér Recep Tayip Erdogan je národným hrdinom. Ovácie svojich spoluobčanov si vyslúžil za hádku s izraelským prezidentom Šimonom Peresom o ofenzíve židovského štátu v Gaze.
Na letisku v Istanbule ho včera skoro ráno čakalo niekoľko tisíc Turkov.
Do vlasti sa Erdogan vrátil predčasne po tom, čo odkráčal z debaty s Peresom a ďalšími diskutérmi na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.
Nahnevalo ho, že moderátor diskusie David Ignatius z Washington Post mu údajne nedal rovnaký čas ako Peresovi.
Erdogan: Izrael zabíja ľudí
Viaceré agentúry však napísali, že Erdogana „vytočil" aplauz, ktorý dostal za svoje argumenty Peres. „Boli to úplne najlepšie argumenty, aké som počul na obranu izraelskej operácie v Gaze," povedal agentúre Bloomberg námestník ministra financií za Clintona Stuart Eizenstat. Iní účastníci zase hovorili, že Peres bol taký dôrazný, lebo sa cítil izolovaný.
Erdogan na Peresa vykrikoval, že Izrael zabíja ľudí a jeho manželka ho v hľadisku označila za klamára. Neskôr si štátnici zatelefonovali s tým, že sa nič nestalo. Erdogan vysvetlil, že neútočil na Židov, ale na izraelskú vládu.
Hoci Izrael a prevažne moslimské Turecko mali roky nadštandardné vzťahy, za vlády Erdogana, ktorý má politické korene v islamistickom hnutí, sa začali komplikovať.
Definitívne sa zrútili počas trojtýždňovej izraelskej ofenzívy v pásme Gazy. Erdogan sa stal jedným z najhlasnejších kritikov Izraela a na vyjadrenie svojho nesúhlasu používal pomerne expresívny slovník. Požadoval napríklad vylúčenie Izraela z OSN. Izraelské médiá už vtedy hovorili, že krajina stráca významného spojenca.
Izraelské stíhačky sú o. k.
Diplomatické zdroje v Jeruzaleme naznačujú, že Izrael má už dosť tureckých výpadov a nepôjde sa pretrhnúť, aby dával dohromady poničené vzťahy. Nemenovaný diplomat denníku Jerusalem Post vyhlásil, že Turecko, ktoré má európske ambície, si len škodí.
V Turecku budú v marci regionálne voľby a Erdogan dobre vie, že obrana Palestínčanov je dobrá taktika. Veľa Turkov je navyše nespokojných s tureckým spojenectvom s Američanmi, čo sú najväčší spojenci Izraela. Denník Haarec včera napísal, že ani súčasné spory nebránia Turecku nakúpiť od Izraela lietadlá, ktoré používal počas ofenzívy v Gaze.
Palestínsky prezident navštívi Turecko
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás odcestuje budúci týždeň na jednodňovú návštevu Turecka, aby tu rokoval o konflikte na Blízkom východe, informovala v piatok kancelária tureckého prezidenta Abdulláha Güla s tým, že presný dátum ešte stanovený nebol.
Abbás a Gül budú diskutovať "o všetkých aspektoch palestínskeho problému vrátanie úsilia na dosiahnutie jednoty medzi palestínskymi skupinami," uviedli tureckí predstavitelia.
Turecko zohrávalo dôležitú diplomatickú rolu počas vojny v Pásme Gazy, kde pôsobilo ako sprostredkovateľ. Ankara opakovane zdôrazňuje, že jednota medzi militantným hnutím Hamás, ktoré ovláda Pásmo Gazy a Abbásovou stranou Fatah, ktorá kontroluje Západný breh Jordánu, je pre vyriešenie palestínskej otázky rozhodujúca.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý vehementne kritizoval izraelskú ofenzívu v Gaze, sa vo štvrtok postaral o jeden z najdramatickejších momentov v doterajšom priebehu zasadania Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, keď za prítomnosti generálneho tajomníka OSN a ostatných predstaviteľov pobúrene odišiel z rokovacej sály. Rozhodol sa tak po tom, ako mu moderátor neumožnil pokračovať v reakcii na predošlý príspevok izraelského prezidenta Šimona Peresa.
Autor: Z Tel Avivu od našej dopisovateľky Jany Shemesh