PASSAU, RÍM. Ústredná rada židov v Nemecku sa rozhodla prerušiť dialóg s predstaviteľmi katolíckej cirkvi. Stalo sa tak v reakcii na minulotýždňové rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. rehabilitovať tradicionalistického biskupa Richarda Williamsona, ktorý popiera masový rozsah holokaustu.
Pre dnešné vydanie denníka Rheinische Post to uviedla najvyššia predstaviteľka židovskej komunity v Nemecku Charlotte Knoblochová.
"Za takýchto podmienok momentálne určite nedôjde k dialógu medzi mnou a katolíckou cirkvou," konštatovala a dodala: "Chcela by som zdôrazniť slovo momentálne".
Na margo zrušenia Williamsonovej exkomunikácie Knoblochová netajila želanie, že by privítala rozruch v cirkvi v reakcii na toto pápežovo rozhodnutie. Osobne sa však nedomnieva, že by išlo o nepremyslený krok. V danom prípade nejde podľa jej slov o ľudí, ktorí nevedia, čo robia. Pápež je jednou z najvzdelanejších a najinteligentnejších osobností v katolíckej cirkvi. Každé slovo, ktoré vysloví, tak aj myslí a má aj opodstatnenie, poznamenala.
Biskup Bernard Fellay, predstavený tradicionalistickej Spoločnosti sv. Pia X, tvrdí, že jeho spoločnosť nezdieľa názory biskupa Richarda Williamsona na "genocídu" židov nacistami. Hlava ultrakonzervatívnej náboženskej spoločnosti požiadala pápeža o prepáčenie za výroky jedného z biskupov, ktorý vyhlásil, že počas druhej svetovej vojny neboli splynovaní žiadni židia. Fellay súčasne informoval, že Williamsonovi zakázal odteraz sa na verejnosti vyjadrovať k otázkam historického alebo politického charakteru.
Biskup Gerhard Ludwig Müller z Regensburgu sa dnes zastal pápeža Benedikta XVI. a na stránkach denníka Passauer Neue Presse zdôraznil, že cirkev nepoškodil Svätý Otec, ale "pán Williamson", ktorý, ako dal nemecký cirkevný hodnostár najavo, je na území jeho diecézy 'persona non grata'.
Izraelský veľkorabinát v stredu v reakcii na zrušenie exkomunikácie rodáka z Britských ostrovov Richarda Williamsona na dobu neurčitú pohrozil prerušením kontaktov so Svätou stolicou.
Slová pápeža Benedikta XVI., ktorý na stredajšej generálnej audiencii odsúdil akékoľvek formy zabúdania, popierania alebo bagatelizovania holokaustu - šoa - privítali však v židovskom štáte ako veľký krok vpred, ako dôležité vyhlásenie pre celý svet.
Taliansku verejnosť dnes v svetle uvedených informácií šokovali slová ďalšieho člena tradicionalistickej Spoločnosti sv. Pia X.
Páter Floriano Abrahamowicz, šéf Lefebvreovej spoločnosti regiónov na severovýchode Talianska totiž v rozhovore pre dnešné vydanie denníka La Tribuna di Treviso uviedol: "Viem, že plynové komory existovali, aspoň na dezinfekciu. Nedokážem však povedať, či v nich došlo k zabitiu ľudí, alebo nie, pretože som sa tejto otázke hlbšie nevenoval."
Popieranie holokaustu biskupom Richardom Williamsonom označil kňaz za neopatrnosť, súčasne podčiarkol, že v súvislosti s obeťami prenasledovania židov existujú protirečenia.
Počty obetí pochádzajú podľa jeho názoru od šéfa nemeckých židov, ktorý ich tlmočil americkým i britským silám. "V rýchlosti menoval jedno číslo, ako ho však mohol presne vedieť? Preňho bolo dôležité, že tieto obete boli zavraždené z náboženských dôvodov nespravodlivo. Kriticky možno na margo tejto tragédie hovoriť pre uprednostňovanie, s akým sa k holokaustu pristupuje v porovnaní s inými genocídami," vyplynulo z kňazových slov.