SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:35

Somálski piráti sa zmocnili nemeckého tankera

Somálski piráti zajali dnes v Adenskom zálive nemecký tanker prevážajúci skvapalnený plyn.

NAIROBI. Oznámila to Východoafrická asociácia pre pomoc moreplavcom (EASAP).

"Dnes ráno zajali Loď MV Longchamp s 13 ľuďmi na palube, 12 Filipínčanmi a jedným Indonézanom," informoval Andrew Mwangura z asociácie tlačovú agentúru Reuters.

Nie je bezprostredne známe, kam tanker patriaci nemeckej firme a plaviaci sa pod vlajkou súostrovia Bahamy smeroval. Mwangura informoval, že tanker mal prevoznú kapacitu 3415 ton.

Somálski ozbrojenci spôsobili za posledné roky zmätok na najrušnejšej lodnej ceste cez Adenský záliv pri východoafrickom pobreží. Minulý rok zajali desiatky lodí a zarobili tak niekoľko miliónov dolárov na výkupnom.

Útoky pirátov zvýšili poistné pre spoločnosti uskutočňujúce nákladnú lodnú prepravu, prinútili niektorých majiteľov lodí vydať sa na zdĺhavú trasu okolo Juhoafrickej republiky a cez Suezský prieplav. Situácia vyústila k vyslaniu medzinárodnej hliadkujúcej misii, na ktorej sa zúčastnili viaceré štáty sveta, vrátane EÚ.

Piráti stále zadržiavajú najmenej tri lode, pripomína tlačová agentúra Reuters.

Prípady únosov lodí od roku 2008

4. februára 2008 - Morskí piráti pri brehoch severovýchodného Somálska uniesli ruskú loď, na ktorej boli popri Rusoch aj štátni príslušníci Veľkej Británie.

4. apríla 2008 - V blízkosti somálskeho pobrežia prepadli piráti luxusnú jachtu. Na jej palube bolo 30 ľudí. Šesť pirátov zadržali príslušníci francúzskych ozbrojených síl 11. apríla 2008, ďalším šiestim sa podarilo utiecť. Tridsať členov posádky 88 metrov dlhého plavidla Le Ponant, zadržiavaných približne týždeň, sa dostalo na slobodu po tom, ako za nich majitelia luxusnej jachty zaplatili vysoké výkupné.

19. apríla 2008 - Somálski piráti zajali španielsku rybársku loď s 26 členmi posádky. Posádka plavidla Playa de Bakio, registrovaného v Baskicku, bola v čase útoku pirátov na love tuniakov v medzinárodných vodách, 450 kilometrov od somálskych brehov.

21. apríla 2008 - Loď al-Chalídž, ktorá viezla do Somálska potraviny prepadli piráti sedem kilometrov od severného mesta Bosasso, hlavného prístavu v krajine a obchodnej metropoly autonómnej republiky Puntland. Somálske jednotky zasiahli na lodi plaviacej sa pod vlajkou Dubaja proti pirátom, ktorí plavidlo uniesli neďaleko pobrežia tejto východoafrickej krajiny. Vojaci oslobodili posádku a zatkli lupičov.

27. mája 2008 - Holandskej nákladnej lode Amiya Scan sa počas plavby z kenskej Mombasy do rumunského čiernomorského prístavu Konstanca zmocnili vo vodách Adenského zálivu somálski piráti. Posádku plavidla tvorili štyria ruskí dôstojníci a päť filipínskych námorníkov. Piráti prepustili posádku na slobodu 25. júna 2008 po zaplatení výkupného v prepočte vyše 700.000 eur.

28. mája 2008 - V medzinárodných vodách Adenského zálivu prepadli a zajali ozbrojení piráti nemeckú nákladnú loď Lehmann Timber.

23. júna 2008 - Pri severosomálskom pobreží prepadli a uniesli piráti plachetnicu so štyrmi cudzincami vrátane ženy a dieťaťa. Do Nemecka sa unesený pár so synom vrátil 11. augusta 2008. Pirátom zaplatili výkupné v prepočte 670.000 eur. Nie je známe, kto peniaze zaplatil.

14. augusta 2008 - Ozbrojení piráti uniesli pri somálskom pobreží nemeckú loď, ktorej velil slovenský kapitán Ján Konečný. Zadržaných mužov bolo celkovo 13 a pochádzali z Filipín a Ruska. Loď BBC Trinidad sa plavila pod vlajkou karibského štátu Antigua a Barbuda. Loď aj s posádkou prepustili na slobodu 11. septembra 2008. Majitelia nemeckej lode MS BBC Trinidad uviedli, že za prepustenie plavidla únoscom zaplatili viac ako 670.000 eur.

20. augusta 2008 - Piráti v Adenskom zálive pri somálskom pobreží zajali malajzijský tanker s vyše 20-člennou posádkou. Tanker v čase útoku viezol z Indonézie do Európy palmový olej.

21. augusta 2008 - Ozbrojení piráti uniesli pri pobreží Somálska japonský tanker a iránsku nákladnú loď. Piráti najskôr spustili paľbu na iránsku loď, ktorej sa následne zmocnili. V priebehu necelej hodiny uniesli v tej istej lokalite japonský tanker s 19 členmi posádky. Vzápätí uniesli piráti aj nemeckú nákladnú loď. Išlo o tri únosy v priebehu jedného dňa. Japonskú loď prepustili piráti na slobodu 11. septembra 2008.

29. augusta 2008 - Malajzijská lodná spoločnosť MISC Berhad potvrdila, že piráti pri pobreží Jemenu v Adenskom zálive uniesli ďalší z jej tankerov aj so 41-člennou posádkou MISC. Loď sa údajne pokúsila pirátom utiecť, no nakoniec ju premohli. V oblasti zalarmovali pomocné sily, ale únosu sa nepodarilo zabrániť.

3. septembra 2008 - Somálski piráti uniesli jachtu s francúzskym manželským párom na palube.

4. septembra 2008 - Piráti zajali pri brehoch Somálska egyptskú loď, ktorú spolu s francúzskou jachtou, zajatou deň predtým, vliekli do priestorov svojej základne v odľahlej časti somálskeho pobrežia.

16. septembra 2008 - Somálski piráti uniesli cisternovú loď vo vlastníctve Hongkongu. Stalo sa tak iba niekoľko hodín po tom, ako francúzske sily oslobodili dvoch turistov zadržiavaných inou skupinou pirátov. Ozbrojení muži zaútočili na ropný a chemický tanker vo vojenskej stráženej zóne v Adenskom zálive.

18. septembra 2008 - Somálski piráti ukoristili loď Centauri, plaviacu sa pod maltskou vlajkou. Plavidlo prevážalo soľ a smerovalo z Etiópie do jedného z kenských prístavov. Všetkých 25 členov posádky pochádzalo z Filipín. Loď vlastní spoločnosť Navigation Maritime, ktorá má sídlo v Aténach. Piráti 27. novembra 2008 nákladnú loď prepustili a pustili na slobodu všetkých 25 členov posádky. Tí sa dostali zo zajatia bez ujmy na zdraví.

21. septembra 2008 - Somálski piráti uniesli pri brehoch východoafrickej krajiny grécku nákladnú loď MV Captain Stephanos s 19 členmi posádky, ktorá sa plavila pod bahamskou vlajkou. Na palube bolo 17 Filipíncov, Číňan a Ukrajinec. Piráti zaútočili v rýchločlnoch na plavidlo smerujúce k európskym brehom. Piráti prepustili loď na slobodu 8. decembra 2008. Všetci členovia posádky boli v poriadku.

24. septembra 2008 - Somálski ozbrojenci zajali obchodnú loď MV Faina a za jej prepustenie žiadali takmer 16 miliónov eur. Plavidlo prepravovalo do kenského prístavu Mombasa tanky T-72, granátomety a muníciu. Piráti a majitelia unesenej ukrajinskej lode s nákladom 33 tankov a ďalšieho vojenského materiálu dosiahli 30. novembra 2008 dohodu o prepustení plavidla.

15. októbra 2008 - Piráti uniesli nákladnú loď African Sanderling kórejských majiteľov, ktorá sa plavila pod japonským velením a panamskou vlajkou. Na palube sa nachádzala 21 členná filipínska posádka.

29. októbra 2008 - Neďaleko brehov Somálska uniesli piráti tureckú nákladnú loď Neslihan s 20 členmi posádky na palube.

10. novembra 2008 - Somálski piráti uniesli už druhú loď, ktorú má v prevádzke spoločnosť pre dopravu chemikálií tankermi Stolt-Nielsen. Ozbrojenci tentokrát zajali loď Stolt Strength v Adenskom zálive, na ktorej palube sa nachádzalo 23 Filipíncov.

12. novembra 2008 - Turecký tanker vezúci 4500 ton nekonkretizovaných chemických látok do Indie uniesli piráti pri pobreží Jemenu. Loď Karagol, na palube ktorej bolo 14 tureckých členov posádky, smerovala do Bombaja.

13. novembra 2008 - Somálski piráti uniesli dánsku nákladnú loď CEC Future s 13 členmi posádky, ktorej majiteľom je spoločnosť Clipper Projects. Po vyše dvoch mesiacoch a zaplatení výkupného prepustili 16. januára 2009 unesenú loď CEC Future. Okrem 11 ruských námorníkov patrili k posádke jeden Gruzínec a jeden Estónec. V rukách únoscov boli 68 dní. Ich loď po prepustení eskortovalo ruské vojenské plavidlo do prístavu v Ománe.

13/14. novembra 2008 - Čínska rybárska loď Tianyu bola zadržaná pri pobreží Kene. Posádku tvorilo 15 Číňanov, jeden Taiwančan, Japonec, traja Filipínci štyria Vietnamci.

15. novembra 2008 - Piráti uniesli tanker Chemstar Venus, prevážajúci chemikálie, ktorý sa plavil z Indonézie na Ukrajinu. Posádku tvorilo 18 Filipíncov a päť Juhokórejčanov.

16. novembra 2008 - Piráti uniesli plne naložený saudskoarabský supertanker Sirius Star, ktorý sa zaradil medzi najväčšie úlovky pirátov v histórii. Piráti predložili už požiadavku na výkupné. Na palube 330 metrov dlhého plavidla Sirius Star sa v čase prepadu nachádzalo 25 ľudí. Jeho posádku tvorili občania Chorvátska, Poľska, Británie, Filipín a Saudskej Arábie. Podľa spoločnosti Vela International Marine Ltd. so sídlom v Dubaji, ktorá tanker vlastní, predstavuje hodnota lode veľkosti troch futbalových ihrísk a nákladu celkove asi 200 miliónov eur. Piráti požadujú za supertanker výkupné vo výške v prepočet 12 miliónov eur. K prepusteniu plavidla došlo 9. januára 2009. Údajne zaň dostali výkupné 2,19 milióna eur. Supertanker Sirius Star bol naplnený dvoma miliónmi barelov ropy v hodnote 73,08 milióna eur. Päť somálskych pirátov, ktorí uniesli a potom prepustili supertanker Sirius Star, sa utopilo aj so svojím podielom z výkupného, keď sa ich loďka prevrhla. Uviedol to jeden z pirátov a obyvateľ somálskeho prístavného mesta Haradhere. Pirát Daúd Núrí uviedol, že loďka s ôsmimi ľuďmi sa prevrhla v búrke po tom, ako desiatky pirátov opustili Sirius Star takmer po dvojmesačnom vyčkávaní na výkupné v Adenskom zálive. Podľa Núrího slov traja ľudia po niekoľkých hodinách doplávali na breh. Daúd Núrí sa nezúčastnil na operácii pirátov, ale pozná jeho aktérov. Celé výkupné si rozdelili desiatky pirátov.

18. novembra 2008 - Piráti uniesli pri pobreží Somálska ďalšie dve lode - thajské rybárske plavidlo a grécku nákladnú loď. Thajskú aj grécku loď uniesli piráti v Adenskom zálive. Obe plavidlá smerovali na Blízky východ. V rovnakej oblasti prepadli piráti takisto veľkú iránsku nákladnú loď s 25 mužmi na palube. Unesenú nákladnú loď prenajatú Iránom prepustili 9. januára 2009. Loď s názvom Daylight viezla z Nemecka do Iránu 36.000 ton pšenice, keď na ňu v Adenskom zálive pri pobreží Jemenu zaútočili piráti a zajali ju. Plavidlo s posádkou, ktoré si prenajala najväčšia iránska lodná spoločnosť IRISL, prepustili po 53 dňoch zajatia.

25. novembra 2008 - Somálski piráti uniesli v Adenskom zálive jemenskú nákladnú loď. Koordinátor v Keni sídliaceho Programu pomoci východoafrickým námorníkom Andrew Mwangura identifikoval loď ako MV Amani. Piráti prepustili jemenskú nákladnú loď 2. decembra 2008 po dlhej diskusii medzi úradmi Puntlandu, kmeňovou staršinou a pirátmi. Za loď MV Amani jemenskej plavebnej spoločnosti Abu Talal nebolo zaplatené výkupné a všetci členovia jej posádky boli v poriadku. Loď prevážala 507 ton ocele z jemenského prístavu Mukalla na ostrov Sokotra v Indickom oceáne patriaci Jemenu. Jemenskú loď prepustili 2. decembra 2008 po dlhej diskusii medzi úradmi Puntlandu, kmeňovou staršinou a pirátmi.

28. novembra 2008 - Somálski piráti uniesli pri severovýchodnom pobreží Afriky chemický tanker. Unesená nákladná loď MT Biscaglia plaviaca sa pod vlajkou Libérie na palube s troma Bangladéšanmi a 25 štátnymi príslušníkmi Indie. Pri útoku kriminálnikov zoskočili do mora dvaja britskí bezpečnostní strážcovia a jeden štátny príslušník Írska, ktorých sa podarilo zachrániť. Piráti 24. januára 2009 prepustili na slobodu 28 členov posádky tankeru s nákladom chemikálií.

10. decembra 2008 - Somálski piráti uniesli dve jemenské rybárske lode. Jednu z nich prepustili 27. decembra 2008. Loď MV Falluja s 12 členmi posádky priplávala po prepustení do prístavu v Adene. Za prepustenie lode nebolo zaplatené žiadne výkupné. Bol to výsledok rokovania medzi pirátmi a somálskymi kmeňovými vodcami, uviedla vo vyhlásení jemenská pobrežná stráž. Druhé plavidlo MV Qana'a s desaťčlennou posádkou prepustili 2. januára 2009. Predtým, ako lode zajali piráti, sa z nich podarilo na malom člne ujsť siedmim rybárom.

16. decembra 2008 - Somálski piráti uniesli pri pobreží Jemenu čínsku rybársku loď, čo bolo štvrté plavidlo unesené v oblasti v priebehu 24 hodín. Ozbrojenci zajali loď Čen-chua 4 zhruba 90 kilometrov od jemenských brehov. Posádku lode tvorilo 30 čínskych námorníkov a rybárov. Počas tohto dňa piráti uniesli v okolí Somálska a Jemenu aj indonézsky remorkér využívaný francúzskou ropnou spoločnosťou Total. Posádka pozostávala z Indonézanov a občanov ďalších štátov a remorkér smeroval z juhojemenského prístavu Mukalla do Malajzie. V ten deň uniesli aj tureckú obchodnú loď a jachtu. Stalo sa tak napriek prítomnosti medzinárodnej misie vojenských hliadkových plavidiel v oblasti. Nákladná loď sa plavila pod vlajkou stredoamerického štátu Antigua a mala ju v prevádzke námorná lodná spoločnosť Isko Marine Shipping z Turecka. Rok 2009

1. januára 2009 - Somálski piráti zajali egyptskú obchodnú loď Blue Star s 28-člennou posádkou, ktorú vzali za rukojemníkov. Loď plávala na východ s nákladom 6000 ton močovky používanej ako hnojivo.

18. januára 2009 - Piráti zaútočili pri pobreží Nigérie na tanker spoločnosti Royal Dutch patriaci firme Shell a štátnemu ropnému koncernu NNPC, pričom zajali členov nigérijskej posádky.

21. januára 2009 - Ozbrojení útočníci na motorových člnoch prepadli pri pobreží Nigérie tanker so 4000 tonami nafty, vážne ho poškodili a uniesli člena posádky z Rumunska. Loď MT Meredith napadli neďaleko delty rieky Niger bohatej na zásoby ropy. Trasu z najväčšieho nigérijského mesta Lagos do hlavného ropného prístavu v meste Port Harcourt, po ktorej sa plavil tanker, pravidelne využívajú ťažobné spoločnosti na prepravu ropy.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 841
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 376
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 555
 4. Aká je chémia vôní 10 334
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 380
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 760
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 723
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 166
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 704
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Nemecko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.

Katarína Knechtová vydala nový album Svety.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj volič ĽSNS je občan

Vláda nenechala priestor na zákonné protesty.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Turecko zavedie nočný a víkendový zákaz vychádzania

Združenie zdravotníkov varovalo, že kapacita štátnych nemocníc je už vyčerpaná.

Policajná hliadka v uliciach Istanbulu.

Merkelová vyzýva k zodpovednosti a varuje pred treťou vlnou

Ľudia musia byť počas zimy podľa kancelárky veľmi opatrní.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.

WHO prisľúbila, že urobí všetko pre to, aby zistila pôvod koronavírusu

WHO už mesiace pracuje na vyslaní tímu medzinárodných odborníkov do Číny.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Arizona potvrdila víťazstvo Bidena, bolo však veľmi tesné

Trumpovi právnici sa neúspešne pokúšali dokázať, že voľby v Arizone sprevádzali podvody.

Republikánsky guvernér Doug Ducey.