RÍM. Bezpečnostné opatrenia v prípade erupcie sú "nedostatočné", poukázal na to dnes na tlačovej konferencii v Ríme predseda komory geológov Francesco Russo.
Aj keď neexituje žiaden náznak bezprostrednej erupcie, je podľa mnohých geológov len otázka času, kým začne Vezuv opäť chrliť oheň a lávu. Pri výbuchu v roku 79 nášho letopočtu boli mestá Pompeje a Herculaneum pochované pod hrubou vrstvou popola.
"Vezuv je veľmi nebezpečný vulkán. Podľa štatistík existuje 27-percentné riziko, že v nasledujúcich 100 rokoch dôjde k erupcii. V ohrozenej červenej zóne žije približne 600.000 osôb. Nie sme si istí, či budeme vedieť evakuovať tak veľa ľudí," vyhlásil Russo.
Ohrozená je oblasť s rozlohou 200 kilometrov štvorcových. Posledná erupcia 1300 metrov vysokej sopky bola v roku 1631 a spôsobila smrť 4000 ľudí. "Výbuch, ako ten, ktorý v roku 79 zničil Pompeje, by dnes ohrozil dva až päť miliónov ľudí," zdôraznil geológ. Oblasť okolo Neapola je totiž jedna z najhustejšie osídlených v Európe. Pravdepodobnosť katastrofy takéhoto rozsahu je jednopercentá, dodal Russo.
"Úrady nerobia dosť. Evakuačné plány sú neuskutočniteľné. Opatrenia nepostačujú," vyhlásil Russo. Úrady ponúkajú každému obyvateľovi, kto opustí svoj byt pod sopkou, 30.000 eur. "Samozrejme, že je táto suma nedostatočná. Kto si môže v dnešnej dobe za tieto peniaze kúpiť náhradný byt?" konštatoval Russo.
Cieľom miestnych orgánov je prinútiť vysťahovať sa 150.000 z dovedna 600.000 obyvateľov. Vezuv je najpozorovanejšou sopkou na svete. Každá vibrácia sa zaznamenáva, emisie plynu sa kontrolujú a neprestajne sledujú satelitom. Pri poslednej erupcii v marci 1944 tiekla z vulkánu 11 dní láva. O život prišlo dovedna 26 osôb a 12.000 ďalších stratilo strechu nad hlavou, upresňuje tlačová agentúra APA.