Izraelský minister pre sociálnu starostlivosť ISAAC HERZOG má politiku v krvi. Jeho otec Chaim bol prezidentom a dedo Isaac zase hlavným rabínom Izraela. Rozprávali sme s ním o vojne v Gaze, o rastúcom antisemitizme aj o vzťahoch s Vatikánom.
Váš otec bol pri všetkých izraelských vojnách, dokonca o nich napísal knihu. Čo by povedal o tej poslednej v pásme Gazy?
„Môj otec bol počas druhej svetovej vojny britským spravodajským dôstojníkom. Oslobodzoval Európu aj koncentračný tábor BergenBelsen a bol jedným z tých, čo chytili Heinricha Himmlera. Teraz by povedal, že táto vojna je úplne iná ako tie predošlé. Tie dnešné nie sú o tom, ako batalión regulárnej armády bojuje proti druhému bataliónu. Máme normálnu armádu proti teroristickej organizácii, ktorá operuje medzi civilistami. To sa stalo v Libanone a to sa teraz deje v Gaze. Je to nová situácia, keď civilisti, mešity, obchody či školy sú používané ako ľudské štíty. Je to veľmi komplikovaný vojnový front a dúfam, že medzinárodné spoločenstvo si uvedomuje, čomu čelíme."
Bola ofenzíva v Gaze naozaj nevyhnutná? Zahynuli pri nej stovky detí a humanitárna situácia Palestínčanov sa ešte zhoršila.
„Nechceli sme túto vojnu, snažili sme sa čo najviac nejsť do Gazy. Chceli sme predĺžiť prímerie, ktoré bolo čestne vyjednané Egyptom, ale Hamas vyhlásil počas Vianoc násilie, a vystrelil na Izrael stovku rakiet. Museli sme chrániť našich občanov. Varovali sme civilistov v pásme Gazy, aby sa vyhli útokom. Zorganizovali sme 250tisíc telefonátov, posielali sme sms správy aj letáky zo vzduchu a boli sme v rádiu aj v televízii. Žiaľ, Hamas týchto civilistov zneužil a blokoval ich. Je to veľká tragédia. Z pásma Gazy sa stáva najväčšia teroristická entita, ktorá destabilizuje celý región."
Ste spokojní s výsledkami vojny? Hamas je stále pri sile.
„Zasiahli sme Hamas radikálne, zničili sme množstvo jeho základní, ale stále zažívame veľa problémov. Predvčerom pri teroristickom útoku zomrel izraelský vojak a je po týždni pokoja. To znovu ukazuje, že Hamas testuje, ako ďaleko môže zájsť. Dúfame, že prímerie bude rešpektované."
Medzi izraelskými vojakmi sa objavili názory, že ste z Gazy odišli priskoro. Napríklad ste nenašli uneseného vojaka Gilada Šalita.
„V Izraeli sme riešili hlavne dve veci. Jednou z nich bolo, prečo sme úplne nedobyli Gazu a nezničili Hamas. Boli sme na pokraji tohto rozhodnutia, vybrali sme si však diplomatické riešenie s podporou Európskej únie a medzinárodného spoločenstva, aj keď jej súčasťou nebolo zastavenie pašovania zbraní z Egypta. Záchrana vojaka Šilata je pre nás veľmi dôležitá, a veríme, že súčasná situácia otvorí priestor na vyjednávanie."
Po vojne v Gaze radikálne vzrástol počet antisemitských útokov na Západe. Dá sa to zastaviť?
„Antisemitizmus bol vždy v mnohých častiach sveta a dlhodobo proti nemu bojujeme v spolupráci so svetovými lídrami. Posledné roky je nenávisť proti Izraelu šírená najmä Iránom a fundamentalistickými moslimskými ogranizáciami. A žiaľ, ľavicové organizácie v Európe sa s nimi spájajú. Je to veľmi riskantná koalícia, ktorá sa hrá s ohňom a snaží sa porovnávať posledný incident s temnou históriou."
Objavili sa správy, že ide o najväčšiu vlnu antisemitizmu od 2. svetovej vojny...
„Nie je to až také dramatické. Antisemitské útoky sa objavia pri každom konflikte a vyvolávajú obrovské emócie. Spájajú sa tu protiizraelské nálady s antisemitizmom. Je to nebezpečný vývoj, keď sa zabúda, kto je dobrý a kto je ten zlý."
Ani vzťahy medzi Vatikánom a židmi nie sú momentálne najlepšie. Nesklamala vás rehabilitácia biskupa Richarda Williamsona, ktorý popieral holokaust?
„Veľmi nás to sklamalo. Celý svet by mal bojovať s popieračmi holokaustu. Vidíme, že v Európe sú snahy kriminalizovať popieranie holokaustu. Preto privítame, ak Vatikán zmení toto rozhodnutie."
Veľmi negatívne sa vyjadrujete aj o rozbehnutej beatifikácii pápeža Pia XII. Poškodilo by to vzťahy s Izraelom?
„Veľakrát som to odsúdil. Môj starý otec Isaac osobne poznal Pia XII. Predstaviteľom Vatikánu som povedal, že to zvyšuje napätie. Je veľa svedectiev, že pápež si zakrýval oči pred nacistickou perzekúciou židov a nepomohol im v týchto strašných časoch dostatočne. Na posúdenie bola vytvorená spoločná historická komisia, ktorá mala skúmať archívy Vatikánu. Tie však boli zavreté a komisia rozpustená. Ak by sa obnovila, prišiel by čas na férovú diskusiu."