Washington 30. apríla (TASR) - Americký prezident George W.Bush sa pripravuje ešte tento týždeň predniesť významný prejav o kontroverznom pláne národného protiraketového systému. Súčasne, ako uvádzajú zdroje blízke Bielemu domu, prezident podčiarkne aj svoje predstavy o znížení stavu amerických útočných jadrových zbraní.
Bush v predvolebnom boji považoval otázku vybudovania národného obranného štítu za jednu z najdôležitejších, ale od januárovej inaugurácie sa k tomuto problému nie veľmi vyjadroval a ani v návrhu na rozpočet, ktorý zaslal Kongresu už začiatkom apríla, nevyhradil na tento náročný program finančné prostriedky.
Poradcovia amerického prezidenta teraz tvrdia, že George W. Bush v prejave, ktorý má predniesť v utorok na pôde Univerzity pre národnú obranu vo Washingtone, zobrazí systém raketovej obrany ako významnú súčasť politiky v oblasti bezpečnosti Spojených štátov. Jednu časť tejto politiky by však malo tvoriť aj zníženie stavu amerických jadrových útočných zbraní.
I keď Rusko, Čína a aj niektorí americkí európski spojenci proti realizácii raketového štítu namietajú a tvrdia, že by mohol destabilizovať terajšiu situáciu vo vojenskej oblasti, americký prezident nástojí na tom, že je potrebný na obranu proti neúmyselným raketovým útokom, proti vydieraniu, ale najmä proti úmyselným útokom zo strany hociktorého zo štátov, kde vládne diktatúra. Niektoré tieto krajiny sa usilujú získať zbrane hromadného ničenia.
Prezident Bush pred časom zástupcom médií povedal, že štáty nové vyžadujú aj nové spôsoby myslenia. "Musíme preskúmať všetky možnosti a vyvinúť obranu, ktorá bude efektívna proti skutočným hrozbám, musíme súčasne vyslať svetu signál, že naša krajina sa po skončení studenej vojny zhostí svojej zodpovednosti, ktorou je udržanie mieru vo svete tým, že zníži počet svojich útočných jadrových zbraní," zdôraznil G.W. Bush.
Podľa niektorých činiteľov vo Washingtone, prezident Bush chce po prejave o potrebe národného obranného protiraketového štítu začať nové kolo diskusií o raketovej obrane so spojencami a do jednotlivých krajín vyšle diplomatické misie.
Očakáva sa, že táto otázka bude jedným z hlavných bodov rokovaní počas májovej návštevy ruského ministra zahraničných vecí Igora Ivanova vo Washingtone. Administratíva prezidenta Busha dúfa, že zníženie stavu amerických útočných jadrových rakiet pomôže oslabiť obavy Kremľa súvisiace s navrhovanou národnou raketovou obranou, ktorá podľa ruskej strany je porušením dohody START z roku 1972. Spojene štáty a Rusko sa pred štyrmi rokmi zaviazali k podpísaniu tretej dohody o obmedzení strategických zbraní, na základe ktorej by obe strany mali vo výzbroji najviac 2500 jadrových hlavíc. Moskva navrhla ešte radikálnejšie zníženie.
George Bush počas predvolebnej kampane navrhol zníženie jadrových zbraní na čo možno najnižšiu mieru, ale aby bola v kontexte s americkou bezpečnosťou. Šéf Pentagónu Donald Rumsfeld nariadil vypracovať hĺbkovú analýzu o amerických ozbrojených silách, vrátane možnosti znížiť počet jadrových zbraní.
(spolupracovník TASR William Guard) vk ed