MOSKVA, PRAHA. V Moskve v utorok zvolili nového ruského patriarchu metropolitu Kirilla. Stal sa tak šestnástym patriarchom Ruskej pravoslávnej cirkvi. Rozhodol o tom v Moskve Pomestnyj sobor, zvláštny pravoslávny koncil.
Po prvý raz sa zhromaždenie konalo priamo pred oltárom, čo podľa duchovných symbolizuje fakt, že voľba novej hlavy pravoslávnej cirkvi je v Božích rukách.
O Kirillovi sa špekuluje, že v minulosti bol v styku so sovietskou tajnou službou KGB. Podobné reči sa viedli aj o Alexijovi II., ktorý zomrel v decembri.
Viacerí pritom Kirilla považujú za reformné krídlo pravoslávnej cirkvi. On sám však toto označenie odmieta.
Prísna bezpečnosť
Voľbu v hlavnom ruskom moskovskom Chráme Krista Spasiteľa sprevádzali tie najprísnejšie bezpečnostné opatrenia. Vyše 700 účastníkov koncilu napríklad nesmelo používať počas hlasovania mobilné telefóny, aby nepodľahli iným vplyvom, než „Božím". Hlasovanie bolo tajné a prebehlo nečakane rýchlo.
V utorok večer okolo pol siedmej moskovského času už bolo rozhodnuté, urny s lístkami zabezpečenými najmodernejšou technikou proti sfalšovaniu boli vynesené z hlavnej sály chrámu a začalo sa sčítavanie. To prebiehalo vo vzduchotesnej uzavretej miestnosti. Okolie chrámu strážili stovky policajtov.
Patriarcha je volený po prvý raz od rozpadu ZSSR a po prvý raz od chvíle, keď sa Ruská pravoslávna cirkev zjednotila so zahraničnou vetvou pravoslávnej cirkvi. Zjednotenie oboch vetví symbolicky malo ukončiť totalitnú epochu v ruskej histórii. Aj preto cirkev teraz zdôrazňuje, že voľby patriarchu sú po prvý raz v ruskej histórii také verejné, ako len to dovoľuje pravoslávny poriadok.
Sledovaná udalosť
Ruská štátna televízia už niekoľko dní prerušovala vysielanie priamymi vstupmi z Chrámu Krista Spasiteľa a informovala do najmenších podrobností o spôsobe voľby novej hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi.
Napriek tomu, že podľa sociológov je ruská spoločnosť výrazne ateistická, sledovala voľbu patriarchu s mimoriadnou pozornosťou. Cirkev totiž v Rusku neplní len duchovnú úlohu, ale je prakticky synonymom „vlastenectva" a úcty k ruským tradíciám. V súčasnosti má najväčší vplyv a moc od rozpadu Sovietskeho zväzu.
Kirill je medzi Rusmi obľubený
Napriek pochybnostiam o prepojení s KGB je nový patriarcha medzi ľuďmi aj v cirkvi populárny.
MOSKVA, PRAHA. Od chvíle, keď hlava ruskej pravoslávnej cirkvi Alexij II. odišla na večnosť, bolo jasné, že je hlavným favoritom. Jeho obľúbenosť hneď stúpla. Metropolita Smolenska a Kaliningradska Kirill nakoniec súboj o post nového patriarchu vyhral.
Nová hlava ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill (62), občianskym menom Vladimir Michajlovič Gunďjajev, vyštudoval príslušné cirkevné školy a cirkevné semináre. Už v mladosti bolo jasné, že jeho talent vystupovať na verejnosti a veľký spoločensko-politický rozhľad ho predurčujú na významnú kariéru.
Keď Kirill pracoval v Moskovskom patriarcháte, jeho špecializáciou sa stali styky so zahraničím. Vďaka tomu veľa cestoval, ale získal aj povesť tajného spolupracovníka KGB. Podobné informácie kolovali aj o mŕtvom patriarchovi Alexijovi II.
Kirillovo prepojenie dokazuje najmä disidentský pravoslávny kňaz otec Jakunin. Ten mal prístup do tajných archívov KGB v 90. rokoch minulého storočia.
Verejnosť aj duchovenstvo pokladá Kirilla za dôstojného následníka pravoslávneho trónu, reformátora, stúpenca zlepšenia vzťahov pravoslávia s Vatikánom a zástancu čo najväčšej nezávislosti cirkvi od politickej moci.
Autor: Agentúra Epicentrum