Brusel 30. apríla (TASR) - Hoci jasná väčšina obyvateľov členských krajín Európskej únie si uvedomuje, že východné rozšírenie posilní jej postavenie vo svete a prospeje mieru a stabilite, mnohí sa obávajú finančných dôsledkov prijatia nových krajín, zložitejšieho rozhodovania či vyššej nezamestnanosti.
Ako vyplýva z dnes zverejnených výsledkov pravidelného prieskumu Eurobarometer, 66 percent opýtaných súhlasí s tým, že rozšírenie posilní postavenie EÚ vo svete. Posilnenie mieru a stability vďaka rozšíreniu očakáva 55 percent.
Polovica respondentov však zároveň predpokladá, že prijatie nových krajín finančne zaťaží ich krajiny. Toho sa najviac obávajú obyvatelia Dánska, Holandska, Nemecka a Rakúska - teda krajín, ktoré do rozpočtu EÚ prispievajú väčšou čiastkou, ako z neho čerpajú.
Ľudia z krajín, ktoré sú dnes najväčšími príjemcami peňazí z rozpočtu EÚ, sa zasa boja, že prijatie nových členov ich o časť tejto pomoci pripraví. Myslia si to najmä Íri, Portugalci a Gréci. S poskytovaním predvstupovej pomoci kandidátom (programy PHARE, ISPA, SAPARD) súhlasí celkovo iba 35 percent obyvateľov EÚ, zatiaľ čo proti je 45 percent.
Väčšina ľudí nesúhlasí s tvrdením, že čím viac krajín bude v EÚ, tým viac bude práce. Tento výrok podporilo iba 39 percent opýtaných, nesúhlasilo s ním 41 percent. Najmenej pravdivé pripadá toto tvrdenie Holanďanom, Talianom, Dánom, Španielom a Fínom.
Čím viac krajín bude v EÚ, tým zložitejšie bude rozhodovanie - s týmto tvrdením súhlasí 65 percent opýtaných. Aj preto si 56 percent ľudí myslí, že inštitúcie EÚ by sa mali pred prijatím nových krajín podrobiť zásadnej reforme. Väčšie kultúrne bohatstvo prinesie rozšírenie únii podľa 61 percent jej súčasných obyvateľov.
Dnes zverejnený prieskum Eurobarometer bol vypracovaný na základe odpovedí viac ako 16.000 respondentov vo všetkých 15 členských krajinách EÚ v novembri a decembri minulého roku.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed