BRUSEL. Belgicko a Konžská demokratická republika (KDR) znormalizujú vzájomné vzťahy, ktoré sa vlani zhoršili, informovala dnes agentúra Reuters.
Brusel kritizoval svoju bývalú kolóniu za problémy pri dodržiavaní ľudských práv, korupciu, a tiež kvôli obchodovaniu s Čínou.
Belgický premiér Herman Van Rompuy a premiér KDR Adolphe Muzito sa dohodli na znení spoločnej deklarácie, ktorá povedie k štandardným vzťahom, informovalo dnes belgické ministerstvo zahraničných vecí.
Prvým krokom bude súhlas KDR s pôsobením Dominique Struyeovej na poste belgickej veľvyslankyne v Kinshase. Struyeová je bývalou veľvyslankyňou Belgicka v USA.
Kinshasa vypovedala belgického veľvyslanca po tom, ako belgický minister zahraničných vecí Karel De Gucht pri svojej návšteve v apríli minulého roku kritizoval konžskú vládu.