PRAHA. Najväčšou zvláštnosťou, ktorá mohla slovenského vodiča v Česku prekvapiť, bola dlhé roky skutočnosť, že hliadky dopravnej polície neboli príliš časté, rovnako ako aj meranie rýchlosti mimo obce nepatrilo k rozšíreným aktivitám polície. To sa však v ostatnom čase rýchlo mení, pod čím sa podpísala aj technická modernizácia vozového parku aj nové priority stále kritizovanej polície.
Naopak, nešvár českých miest a mestečiek, doslova hon mestskej polície na vodičov, ktorí v obci prekračujú maximálne povolenú päťdesiatku, od januára dočasne ustal, pretože novela zákona stanovila, že začiatok a koniec meraného úseku musí byť označený špeciálnou dopravnou značkou, ale ministerstvo dopravy vo vyhláške podobu značky zatiaľ nespresnilo. Jednou z výnimiek je Praha, kde sa vedenie mesta rozhodlo na vyhlášku nečakať a dalo novú značku vyrobiť podľa vlastného uváženia.
V Česku platia veľmi podobné predpisy a limity ako v okolitých štátoch Európy. Mimo obec je povolená maximálna rýchlosť 90 km/h, na diaľnici 130 km/h, telefonovanie bez hands free sady je zakázané, rovnako ako akékoľvek množstvo alkoholu alebo drogy. Všetky vozidlá sú povinné svietiť celodenne a celoročne. Zimné pneumatiky plošne povinné nie sú, ale na niektorých úsekoch diaľnic a ciest 1. triedy, napríklad na Vysočine, sú značky, ktoré vjazd vozidiel bez zimných pneumatík v zime zakazujú.
Hasiči apelujú na vodičov osobných áut, aby si zadovážili hasiaci prístroj, ten však povinnou výbavou nie je. Česká legislatíva antiradary nezakazuje, ale móda týchto zariadení je už dávno za zenitom, pretože na úsekové meranie je antiradar krátky.
Väčšina bežných pokút za dopravné priestupky je v Česku do 2000 Kč (80 eur), ale za najzávažnejšie priestupky, napríklad alkohol či jazdu bez vodičského preukazu, môže v správnom konaní hroziť pokuta až 50.000 Kč. Dolná hranica pre pokuty nie je stanovená, preto šťastlivec môže vyviaznuť aj s napomenutím a sľubom, že sa polepší.
Českou kuriozitou je bodový systém, ktorý však bol najväčším strašiakom ešte pred jeho zavedením a dodnes sú o jeho prínose pochybnosti.
Švejkovskú príchuť má v Česku termín osoba blízka vodiči sa na túto imaginárnu osobu odvolávajú najčastejšie pri predvolaní, aby vysvetlili nesprávne parkovanie. Policajti škrípu zubami, ale ak sa vodič neprizná, že sám je vinníkom, vyviazne bez pokuty. To však v skutočnosti neplatí v prípadoch, ak sa na aute objaví papuča alebo je auto mestskou políciou odtiahnuté. Strážcovia mestského poriadku sú v takýchto prípadoch neoblomní a autá z cudziny sú pre nich ľahkou korisťou.
Doby, keď nehodovku museli vodiči volať aj k rozbitej smerovke, sú už preč. Ak nie je nikto zranený, platí limit škody 100.000 Kč (4000 eur) na každom z vozidiel. Účastníci však musia po nehode zastaviť a navzájom si ukázať doklady, vymeniť údaje o poisťovni a jednoznačne sa dohodnúť, kto je vinník. V opačnom prípade je privolanie polície opodstatnené.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh